Artykuł sponsorowany

Komu przysługują alimenty na dziecko? Pomoc Kancelarii Adwokata Ryszarda Czwarnoga

Komu przysługują alimenty na dziecko? Pomoc Kancelarii Adwokata Ryszarda Czwarnoga
Rozwód poza obciążeniem psychicznym może oznaczać także pogorszenie sytuacji materialnej dziecka. Dlatego nie tylko prawem, ale i obowiązkiem rodzica sprawującego opiekę jest staranie się o alimenty. Zwróćmy uwagę na to, jak przebiega proces ubiegania się i w jakich sytuacjach można je otrzymać.

Opieka nad dzieckiem

W myśl nowych przepisów w prawie rodzinnym po rozwodzie sąd opiekuńczy pozostawia władzę obojgu rodzicom. Dopiero w sytuacji, gdy dobro dziecka tego wymaga, może postanowić o jej ograniczeniu lub nawet odebraniu jednej ze stron. Dla ułatwienia i przyspieszenia procesu sądowego warto wraz ze współmałżonkiem we współpracy z adwokatem przygotować pisemne porozumienie, które określi miejsce zamieszkanie dziecka lub dzieci, kontakty z drugim z rodziców oraz zakres władzy rodzicielskiej każdego z rodziców. W tym zakresie pomoże Kancelaria Adwokacja Adw. Ryszarda Czwarnoga, która może reprezentować jednego z małżonków w przebiegu całego procesu.

Błędem i ogromną szkodą będzie rozdzielanie rodzeństwa i należy pamiętać, że sąd tego nie zaakceptuje bez istnienia poważnych przesłanek, że pozostawanie dzieci razem zagrażałoby dobru któregoś z nich.

Celem takiego postępowania sądów jest komfort dziecka, dla którego sam rozwód rodziców jest trudnym przeżyciem. Głównym założeniem jest więc to, aby dziecko lub dzieci jak najmniej odczuły zmiany, jakie muszą zajść w ich życiu.

Potrzeby materialne dziecka

Obowiązek alimentacyjny dotyczy rodziców dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. W wyjątkowo nielicznych przypadkach majątek dziecka może zwolnić rodzica z obowiązku płacenia alimentów – dzieje się tak tylko wtedy gdy majątek ten pozwala na pokrycie jego kosztów utrzymania.

Zapewnianie dziecku środków do zaspokojenia potrzeb materialnych takich jak miejsce do zamieszkania czy jedzenie to jeden z podstawowych obowiązków rodzica. Rozwód i niepozostawanie w jednym domu nie dają podstaw do jego zaniechania.

Alimenty rodzic płaci na dziecko, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie lub pozostaje w niedostatku. Z tego obowiązku zwolnić może jedynie nadmierne obciążenie finansowe, jakie miałyby stanowić świadczenia lub brak wniosku ze strony dziecka.

Wysokość alimentów może być uzgodniona między rodzicami lub określona przez sąd na podstawie potrzeb dziecka i wysokości majątku rodzica.

W przypadku starania się o przyznanie alimentów drogą sądową nieoceniona będzie pomoc adwokata. Pomoże on przygotować i właściwie uzasadnić wniosek. Ustalenie obowiązku alimentów odbywa się najczęściej w trakcie procesu rozwodowego, jednak możliwe jest ubieganie się o nie również później.

Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że alimenty świadczone są wyłącznie na potrzeby dziecka, nie rodzica. Od momentu uzyskania przez dziecko pełnoletności to ono ma prawo wnioskować o przyznanie alimentów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz