Artykuł sponsorowany

Kompozyty, licówki i koronki – kiedy się je stosuje?

Kompozyty, licówki i koronki – kiedy się je stosuje?

Nowoczesna stomatologia korzysta nie tylko z innowacyjnego sprzętu i nowych składów chemicznych wypełnień zębów, ale również wielu metod odbudowy. Ukruszone zęby, czy to delikatnie, czy głęboko przy linie dziąsła, nie muszą być poddawane ekstrakcji. Ubytki są dzisiaj uzupełniane w bardzo szybki sposób, a odbudowany ząb wygląda naturalnie. Kolor, kształt i wielkość są dokładnie dopasowywane.

Niewielkie ukruszenia zębów – kompozyt bądź licówki

W przypadku mniejszych ubytków zęba, które mogą być związane z uszkodzeniem mechanicznym, bądź chorobami próchniczymi, stosuje się światłoutwardzalne wypełnienia kompozytowe. Są one ściśle dopasowane do linii uśmiechu względem koloru i rozmiaru. Bardzo ważne jest to, że odbudowane ukruszenia są bardzo trwałe, a zabieg rekonstrukcyjny trwa mniej niż godzinę. W przypadku chęci zastosowania jeszcze lepszego materiału niż kompozytowy poleca się licówki, czyli cienkie porcelanowe płatki naklejane na zewnętrzną część zęba. Wybór licówek to większe obciążenie finansowe, ale i podwyższona ich trwałość. Tego typu zabiegi wykonują prawie wszystkie gabinety stomatologiczne. Najlepiej jednak wykorzystywać technologię i wiedzę dentystów z takich ośrodków jak Centrum Stomatologiczne Margo. To w tego typu placówkach można skorzystać z leczenia zachowawczego, leczenia kanałowego, a także z zabiegów chirurgii stomatologicznej czy estetyki zębów.

Złamany ząb bądź pęknięty – koronki

W przypadku zęba złamanego bądź pękniętego należy wykonać zdjęcie RTG. To ono określi, czy naruszona została tak zwana miazga. Bardzo często wymagane jest w takim wypadku leczenie kanałowe, wraz z założeniem wkładu koronowo-korzeniowego. Następnym etapem jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju koronki. Wymienia się koronki pełnoceramiczne, których nie sposób odróżnić od naturalnych zębów (stosuje się je do rekonstrukcji zębów przednich), korony porcelanowe na podbudowie metalowej, a także mniej trwałe koronki akrylowe bądź kompozytowe. W przypadku złamań zęba przy linii dziąsła wykonuje się zabieg „wyciągnięcia” zęba, na który później nakłada się koronę. Znacznie droższym rozwiązaniem są implanty zębowe.

Bonding – zmiana kształtów zębów

Warto wspomnieć również o bondingu. Najczęściej stosuje się ten zabieg w przypadku chęci poprawy estetyki zębów bez ingerowania w strukturę szkliwa. Dentysta w tym celu wykorzystuje własne zdolności manualne oraz materiały kompozytowe – żywice, które zakładane są dzięki sile adhezji. Kompozyt w bondingu nie jest zatem mocowany mechanicznie, lecz działa na zasadzie przyciągania, a jego efekty są olśniewające!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz