Artykuł sponsorowany

Kompleksowe przygotowanie pomieszczenia do tapetowania

Kompleksowe przygotowanie pomieszczenia do tapetowania

Tapetowanie ścian to zadanie, które wymaga wiedzy, doświadczenia oraz ogromnej precyzji. Bardzo istotny wpływ na efekt końcowy ma także odpowiednie przygotowanie ścian oraz całego pomieszczenia. I właśnie pracami przygotowawczymi zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Opiszemy szczegółowo na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę jeszcze przed rozpoczęciem tapetowania ścian.

Jak przygotować ściany do tapetowania?

Zakres prac przygotowawczych do tapetowania zależy w głównej mierze od rodzaju podłoża. W przypadku nieotynkowanych ścian w pierwszej kolejności trzeba wyrównać ich powierzchnię. Wszystkie ubytki i niewypełnione spoiny w ścianie należy zaszpachlować. Stwierdzone wypukłości na powierzchni ścian muszą zostać zeszlifowane. Nieco bardziej skomplikowane jest przygotowanie ścian, które były już wcześniej malowane. W tym przypadku należy usunąć starą warstwę farby. Farbę kredową lub wapienną najlepiej usuwa się za pomocą szpachelki. Przed rozpoczęciem prac warto namoczyć powierzchnię ścian. W przypadku kiedy podłoże jest pomalowane farbą olejną lub emalią konieczne będzie wstępne przetarcie ścian papierem ściernym a następnie odkurzenie ich powierzchni. W przypadku łuszczącej się powłoki farby trzeba ją zeskrobać. Do usunięcia pozostałości farby można użyć specjalnego preparatu do starych powłok malarskich. Ściany pokryte farbą emulsyjną lub akrylową należy umyć używając wody z dodatkiem detergentu lub specjalnego płynu do mycia ścian. Jeżeli tapetowanie ścian ma być wykonane na podłożu z płyt gipsowo-kartonowych, to w pierwszej kolejności należy przygotować ich powierzchnię wypełniając wszelkie ubytki oraz miejsca łączenia płyt. Po wypełnieniu szczelin trzeba je przeszlifować i wyrównać całą powierzchnię.

Jak usunąć starą tapetę?

Nieco więcej pracy będzie wymagało przygotowanie ścian, które są pokryte starą tapetą. Najpierw trzeba namoczyć ścianę ciepłą wodą z dodatkiem 10% octu i usunąć starą tapetę używając szpachelki. Zamiast wody z octem można zastosować specjalny płyn do usuwania tapet. Tapety winylowe należy najpierw przetrzeć szczotką drucianą. To sprawi, że woda łatwiej przeniknie do warstwy kleju. Tapety zmywalne wystarczy najpierw przetrzeć papierem ściernym.

Jak powinno wyglądać podłoże przygotowane do tapetowania?

Podłoże przygotowane do tapetowania powinno mieć idealnie gładką powierzchnię. Musi być także czyste, odtłuszczone, suche i pozbawione pleśni. Wszelkie dziury muszą być zaszpachlowane i wygładzone. Łączenia płyt można zakleić używając specjalnej taśmy. Jeżeli mamy do czynienia z bardzo chropowatą ścianą, to idealnym rozwiązaniem będzie położenie podkładu z tapety izolacyjnej lub kilku warstw papieru pakowego. Na jeden dzień przed rozpoczęciem tapetowania powierzchnię ścian należy zagruntować rozcieńczonym klejem lub preparatem gruntującym. Samo tapetowanie powinno być prowadzone w temperaturze 15-18 stopni. Podczas pracy warto wyłączyć sztuczne źródła ogrzewania. Zarówno przygotowanie ścian jak i samo tapetowanie najlepiej powierzyć firmie, która posiada doświadczenie w tym zakresie. Firma Forsarz, prowadzona przez Oleksandra Verbycha, oferuje szeroki zakres usług remontowych oraz instalacyjnych. Firma obsługuje Klientów z Krakowa oraz okolicznych miejscowości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz