Artykuł sponsorowany

Kompatybilność elektromagnetyczna. Co to takiego i gdzie występuje?

Kompatybilność elektromagnetyczna. Co to takiego i gdzie występuje?

Współczesny świat opiera się na nieustannym rozwoju technologicznym. Bez względu na to, co robimy w danej chwili, urządzenia elektryczne i elektroniczne determinują nasze życie. Rozwój napędza rozwój, ale częste zmiany mogą prowadzić do pewnych problemów z funkcjonowaniem maszyn. Aby temu zapobiec konieczne jest pamiętanie o kompatybilności elektromagnetycznej. Co to takiego?

Czym jest kompatybilność elektromagnetyczna?

Starając się ująć zagadnienie w najprostszych słowach, kompatybilność elektromagnetyczna to zdolność konkretnego urządzenia (elektrycznego lub elektronicznego) do prawidłowej pracy w określonym środowisku elektromagnetycznym. To zaś jest miejscem, gdzie dane urządzenie jest użytkowane, i w którym określa się poziom oraz rodzaj mogących pojawić się zaburzeń. Źródłami zaburzeń z kolei mogą być wszystkie maszyny, które emitują fale elektromagnetyczne, czyli np. radio, telewizor czy też sprzęt gospodarstwa domowego. Kompatybilność elektryczna ma więc za zadanie poprawę pracy danego urządzenia tak, aby żadne inne nie wpływały na jego prawidłowe funkcjonowanie i aby ono samo nie emitowało zaburzeń.

W kompatybilności elektromagnetycznej istnieją 3 kryteria, które musi spełniać dane urządzenie:

  • Po pierwsze nie może ono powodować zakłóceń w pracy innych urządzeń.
  • Drugą kwestią jest brak wrażliwości na zakłócenia, które emitują inne urządzenia
  • Po trzecie brak powodowania zakłóceń w pracy własnej – czyli urządzenie samo sobie nie może szkodzić.

Jak zapobiegać problemom z zakłóceniami?

Wiemy już, czym jest kompatybilność elektromagnetyczna. Wiemy też, że to od niej zależy prawidłowe funkcjonowanie niemal każdego urządzenia. Indywidualni użytkownicy niestety nie mają wpływu na to, jak będzie działać zakupiony przez nich produkt. Tutaj niezwykle istotną rolę odgrywa producent, który musi zadbać o to, aby oferowany przez niego towar spełniał wszystkie techniczne wymagania.

O ewentualnych problemach należy pomyśleć już na wczesnym etapie produkcji. Każde urządzenie składa się z setek podzespołów. Warto więc, aby wśród nich znalazły się elementy, które zapewnią należyte funkcjonowanie urządzenia (lub danego systemu). Jeśli dana firma nie posiada w zespole specjalistów od tworzenia podzespołów zapewniających kompatybilność elektromagnetyczną, zawsze może skorzystać z usług innych przedsiębiorstw, dla których ta tematyka jest chlebem powszednim. Jednym z nich jest firma ABC Elektronik Sp. z o.o. z Gorlic. Firma ta oferuje materiały, które chronią przed zakłóceniami promieniowanymi, jak i przewodzonymi. Oprócz tego oferuje wszelkiego rodzaju uszczelnienia elektromagnetyczne, ekrany układów elektronicznych, szyby szczelne elektromagnetycznie czy też pochłaniacze mikrofal, czyli wszystko to, co jest niezbędne, aby oferowany przez producenta produkt był niezawodny.

Widać więc, że problem kompatybilności elektromagnetycznej jest bardziej powszechny niż by się mogło wydawać. Całe szczęście na co dzień nie trzeba robić nic, aby mu zapobiec. Grunt to zadbać o kompatybilność na samym początku produkcji urządzenia.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz