Artykuł sponsorowany

Kolonoskopia diagnostyczna i zabiegowa w ofercie centrum medycznego Enel-Med Oddział Zacisze

Kolonoskopia diagnostyczna i zabiegowa w ofercie centrum medycznego Enel-Med Oddział Zacisze

Większość pacjentów na samą myśl o konieczności przeprowadzenia kolonoskopii oblewa się zimnym potem. Jest to badanie nieprzyjemne i wstydliwe, ale za to o bardzo dużym potencjale diagnostycznym. Centrum medyczne Enel-Med Oddział Zacisze w Warszawie specjalizuje się w wykonywaniu kolonoskopii w ramach usług komercyjnych, jak i tych świadczonych na NFZ.

Kolonoskopia – krótka charakterystyka badania

Kolonoskopia to obrazowe badanie jelita grubego prowadzone przy użyciu narzędzia zwanego kolonoskopem. Specjalista wprowadza je do odbytu, by za pośrednictwem zamieszczonej na kolonoskopie kamery, móc przyjrzeć się poszczególnym odcinkom okrężnicy. Jak informuje lekarz z centrum medycznego Enel-Med Oddział Zacisze – badanie wykonuje się w celach diagnostycznych i terapeutycznych. Jest ono niezastąpione do dokładnej oceny tkanek budujących jelito grube i wykrycia zmian tworzących się w ich obrębie (polipy, uchyłki, zmiany nowotworowe). Pacjenci kojarzą kolonoskopię jako badanie bolesne i skrajnie nieprzyjemne. Tymczasem wcale nie musi ono takie być. Centrum medyczne Enel-Med Oddział Zacisze dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym, który zmniejsza dyskomfort związany z badaniem. W dodatku przychodnia oferuje kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym. Dzięki temu, że placówka ma podpisany kontrakt z NFZ-em, każdy pacjent może skorzystać z jej usług bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Jakie są wskazania do kolonoskopii?

Jeśli chodzi o wskazania diagnostyczne, to wśród najważniejszych trzeba wymienić:

  • podejrzenie raka jelita grubego,

  • podejrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,

  • podejrzenie polipów,

  • częste biegunki o niejasnej przyczynie,

  • nagła utrata masy ciała.

Jeśli zaś mowa o terapeutycznym zastosowaniu kolonoskopii, należy tu wspomnieć o:

  • usuwaniu polipów,

  • hamowaniu krwawienia z owrzodzeń, guzów,

  • usuwaniu ciał obcych z jelita grubego,

  • poszerzaniu zwężeń jelita grubego.

Kolonoskopia należy również do badań przesiewowych skierowanych do osób między 50 a 65 rokiem życia. Pacjenci z obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku raka jelita grubego powinni profilaktycznie wykonać kolonoskopię między 40 a 49 rokiem życia. To badanie może ratować życie, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę fakt, że śmiertelność osób chorujących na późno wykryty nowotwór jelita grubego, wynosi aż 50%.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Centrum medyczne Enel-Med Oddział Zacisze dokłada wszelkich starań, by pacjenci byli odpowiednio przygotowani do przeprowadzenia kolonoskopii. Na trzy dni przed planowanym zabiegiem pacjenci powinni zrezygnować ze spożywania owoców pestkowych, nasion i maku. W dniu poprzedzającym zabieg dopuszczalne jest zjedzenie lekkiego śniadania. Tego samego dnia należy również rozpocząć przyjmowanie preparatu Fortrans, który trzeba rozpuścić w 4 litrach niegazowanej wody i wypić w ciągu 5-6 godzin. Preparat oczyszcza jelita, co ułatwia przeprowadzenie badania i zwiększa jego skuteczność.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz