Artykuł sponsorowany

Klimatyzacja dla przemysłu – technologia wody lodowej

Klimatyzacja dla przemysłu – technologia wody lodowej

Systemy klimatyzacyjne nie tylko chętnie stosowane są w domach, sklepach, hotelach, restauracjach czy urzędach. Ich znacznie jest bardzo duże także w obiektach gospodarczych i przemysłowych, które zalicza się do kubaturowych. Urządzenia klimatyzacyjne dla wielkopowierzchniowych przestrzeni muszą być przygotowane w najwyższej branżowej technologii. Za taką można uznać klimatyzację z układem wody lodowej, która jest  alternatywą dla systemów freonowych.

Z czego składa się układ wody lodowej?

Układ wody lodowej tworzony jest ze specjalnego agregatu wody lodowej (chiller), a także z wewnętrznych odbiorników chłodu, które przypominają tradycyjne klimatyzatory podłączone do instalacji hydraulicznej. Ważne jest także dodatkowe wyposażenie systemu w pompę ciepła, co zapewnia znaczne obniżenie kosztów eksploatacji budynku.

Jeśli chodzi o dobór urządzeń i osprzętu wody lodowej, należy przede wszystkim dopasować sprzęty do wyników charakterystyki energetycznej budynku oraz jego bilansu obciążenia cieplnego. Na rynku dostępne są różne rozwiązania technologiczne:

  • przemysłowe agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem,
  • przemysłowe agregaty wody lodowej chłodzone wodą,
  • agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem,
  • agregaty wody lodowej z funkcją pompy ciepła,
  • zewnętrzne moduły free-cooling,
  • agregaty wody lodowej chłodzone wodą,
  • agregaty wody lodowej bez skraplacza.

Zastosowanie systemów wody lodowej

Klimatyzacja przemysłowa oparta o system wody lodowej jest przede wszystkim stosowana w przemyśle. Układy wody lodowej świetnie sprawdzają się do chłodzenia maszyn. Przykładowymi z nich są sprzęty wiertnicze, centra obróbki CNC, a nawet lasery medyczne i rezonans magnetyczny. Oprócz tego system ten świetnie sprawdza się w przemyśle tworzyw sztucznych, farmaceutycznym, spożywczym, a nawet energetycznym. Instalacje wody lodowej wykonuje się również do zasilania chłodnic w centralach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, a także dla innego typu chłodnic wykorzystania przemysłowego oraz gospodarczego.

Jak działa system wody lodowej?

System wody lodowej zaliczany jest do rozwiązań klimatyzacyjnych, ale bardziej przypomina instalację grzewczą. W układzie rozprowadzana jest zatem zimna woda o parametrach zasilania od 7 od 12 stopni Celsjusza oraz przy tzw. powrocie o temperaturze od 10 do 16 stopni. Warto przy tym wiedzieć, że woda ta jest czynnikiem chłodniczym – roztworem czystej wody lub jej mieszaniną z dodatkami przeciwdziałającymi zamarzaniu. Stosowane są m.in. solanki.

Sam proces powstawania wody lodowej rozpoczyna się w schładzaczu cieszy, który zwie się chillerem. Dopiero wtedy roztwór trafia do urządzenia końcowego. Może to być wentylatorowy wymiennik ciepła. Schłodzona ciesz w parowniku jest również dzięki wykorzystaniu specjalnych pomp dostarczana do konkretnych chłodnic np. urządzeń przemysłowych. Cały proces kontrolowany jest przy tym specjalną armaturą, gwarantującą bezpieczne użytkowanie systemu dla użytkownika i środowiska zewnętrznego.

Wyposażenie agregatów wody lodowej

Agregaty wody lodowej wysokich standardów wyposażone są w pompy o wysokim i niskim ciśnieniu. Obudowa sprężarki powinna tłumić hałas, a specjalne podkładki powinny obniżać poziom wibracji urządzenia. Nowoczesne agregaty posiadają także zdalne sterowniki, interfejsy komunikacyjne, a także zestawy do monitorowania zdalnego oraz lokalnego.

Jeśli chodzi o stopień ochrony, najlepiej kupować sprzęt w standardzie IP22. Agregat powinien działać także w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy (np. R410A). Warto, aby był również wyposażony w liczne czujniki oraz układy łagodnego rozruchu, które zapewniają energooszczędność. Jeśli chodzi o duże instalacje klimatyzacyjne, na rynku dostępne są agregaty o mocy od 10 kW do nawet 3000 kW. 

Kto projektuje, montuje i serwisuje układy wody lodowej?

Wdrożenie układów wody lodowej nie jest tak proste, jak tworzenie klimatyzacji domowej czy biurowej Multisplit. Systemy te wymagają precyzyjnego zaprojektowania, a czasem także podpięcia pod automatykę budynkową i liczne mierniki. Zlecenia na projekt, montaż, a następnie pełną obsługę gwarancyjną przyjmują zatem tylko szeroko wyspecjalizowane oraz certyfikowane przedsiębiorstwa z sektora usług chłodniczych. Przykładem jest pracownia TURWENT, której doświadczeni pracownicy z chęcią podczas wstępnych konsultacji opowiadają o zaletach klimatyzacji z układem wody lodowej.

Zalety układów wody lodowej

Klimatyzacja przemysłowa w typie układów wody lodowej jest tak popularna przede wszystkim ze względu na świetne parametry techniczne i te dotyczące wydajności. Wspomnieć należy o

  • niskim koszcie utrzymania,
  • ekologicznej pracy,
  • łatwości w zarządzaniu i monitorowaniu procesów,
  • energooszczędności,
  • cichej pracy,
  • a także modułowej budowie.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz