Artykuł sponsorowany

Kinesiotaping - na czym to polega?

Kinesiotaping - na czym to polega?
W ostatnim czasie na popularności zyskuje kinesiotaping. Specjalne taśmy możemy zobaczyć u wielu osób, szczególnie tych, które na co dzień zajmują się sportem. Ta metoda leczenia różnego rodzaju dolegliwości zyskała już nawet potoczną nazwę ‘’plastry dla sportowców’’. Nie jest jednak dedykowana wyłącznie tej grupie – wskazania do kinesiotapingu mogą być różne. Przyjrzyjmy się zatem, na czym to polega i komu jest dedykowane. 

Czym jest kinesiotaping?

Jest to leczenie schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego z zastosowaniem specjalnej taśmy, naklejanej na powierzchnię ciała. Plaster dynamiczny, na którym opiera się skuteczność kinesiotapingu, został stworzony przez japońskiego doktora Kenzo Kase w latach 70. Parametry plastra są zbliżone do ludzkiej skóry, a przyklejenie go we właściwy sposób powoduje powstanie pofałdowań na ciele. Proces ten zwiększa więc przestrzeń między skórą właściwą a powięzią, co z kolei prowadzi do usprawnienia mikrokrążenia krwi, limfy i aktywowania samoleczenia. Dzięki temu wszelkie krwiaki wchłaniane są znacznie szybciej, a stany zapalne – zmniejszane. Kinesiotaping ma również funkcję przeciwbólową, gdyż oddziałuje na receptory w skórze. 

Aby plaster dynamiczny mógł w skuteczny sposób pełnić swoją funkcję, wymagane jest właściwe naklejenie go. To natomiast wydaje się proste, jednak nic bardziej mylnego. Tylko doświadczony terapeuta jest w stanie przeprowadzić ten zabieg prawidłowo. Specjalistów z dziedziny kinezjologii znajdziemy natomiast w Gabinecie rehabilitacji medycznej dr Dariusza Milko.

Wskazania do kinesiotapingu

Jak zostało wspomniane, najczęściej z tej metody korzystają sportowcy. To oni bowiem są najbardziej narażeni na różnego rodzaju kontuzje. Kinesiotaping wspomaga regenerację ciała po urazie. Jednakże, stosowanie plastra dynamicznego wspiera także walkę z bólem pooperacyjnym i reumatycznym, łagodzi przewlekłe bóle kręgosłupa. Kinesiotaping polecany jest również kobietom ciężarnym, gdyż poza działaniem przeciwbólowym, zapobiegnie powstawaniu rozstępów. Twórca metody, dr Kenzo, przekonuje również, że regularne stosowanie taśm pozwoli nam uniknąć zmarszczek, zmian skórnych i cieni pod oczami. Nie każdy może jednak zdecydować się na kinesiotaping – przeciwwskazania dotyczą m.in. łuszczycy, niezagojonych ran czy też uczulenia na klej w plastrach. 
Opracowanie:
Jelenia Góra, Wyspiańskiego 67
tel. 605 428 863
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz