Artykuł sponsorowany

Kiedy zgłosić się do mechanika? Poznaj 4 najczęstsze usterki samochodów

Kiedy zgłosić się do mechanika? Poznaj 4 najczęstsze usterki samochodów

W dzisiejszych czasach praktycznie każda rodzina posiada przynajmniej jeden samochód. Własne auto gwarantuje niezależność w podróżowaniu na własną rękę, a także ułatwia codzienne funkcjonowanie. Oczywiście użytkowanie auta sprawia, że prędzej czy później niektóre części się zużywają oraz pojawiają się usterki, które trzeba naprawić. Jakie symptomy powinny Cię zaniepokoić? Kiedy należy udać się do mechanika? Poznaj najczęstsze awarie samochodowe.

Usterka silnika

Można powiedzieć, że silnik to serce samochodu, gdyż odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie oraz zasilanie wszystkich układów. Ze względu na to, jakiekolwiek usterki silnika są zdecydowanie najbardziej uciążliwe, ponieważ całkowicie unieruchamiają pojazd. Rola, jaką odgrywa silnik, a także jego złożona budowa sprawiają, że przyczyn awarii może być naprawdę wiele. Wśród tych najczęściej spotykanych znajdują się m.in.:

  • uszkodzenie świec zapłonowych,

  • awaria układu smarowania,

  • usterka czujnika tlenu,

  • usterka katalizatora,

  • zatarcie tłoka,

  • problemy z turbiną,

  • zerwanie paska rozrządu.

Na szczęście objawy świadczące o usterce jednostki napędowej pojazdu są zazwyczaj bardzo wyraźne i można łatwo je zauważyć. Uwagę powinny zwrócić przede wszystkim niewystępujące dotychczas stukanie, zgrzyty czy inne odgłosy dochodzące z silnika. Niepokojące objawy to także – pozostawianie plam z oleju na nawierzchni, dym wydobywający się z rury wydechowej, a także zapalenie się kontrolki silnika na kokpicie.

Awaria hamulców

Bez dwóch zdań jedną z najbardziej niebezpiecznych awarii, których zdecydowanie nie wolno bagatelizować, jest awaria układu hamulcowego. Niesprawne hamulce to ogromne ryzyko zarówno dla kierowcy pojazdu, jak i innych członków ruchu drogowego. Biorąc pod uwagę, że układ hamulcowy jest wyjątkowo złożony, awaria jednego z elementów może skutkować zaburzeniem działania całego układu. Tutaj najczęstszymi problemami są – usterka przewodów hamulcowych lub pompy, niski poziom płynu hamulcowego oraz zużycie klocków bądź tarcz hamulcowych. Problemy z układem hamulcowym również są stosunkowo proste do rozpoznania. Zazwyczaj towarzyszy im: charakterystyczne „bicie” podczas hamowania, ruszanie auta pomimo zaciągniętego hamulca ręcznego, zapach spalenizny wyczuwalny podczas hamowania oraz bardzo miękko „chodzący” pedał hamulca.

Problemy z elektroniką

Z roku na rok technologia idzie coraz bardziej do przodu. Nie inaczej jest w przypadku tej, wykorzystywanej w motoryzacji. Obecnie samochody dostępne na rynku pełne są nowoczesnych systemów oraz rozwiązań technologicznych, które poprawiają komfort jazdy oraz sprawiają, że prowadzenie pojazdu staje się nie tylko dużo łatwiejsze, ale też bezpieczniejsze. Niestety systemy elektroniczne nie są w pełni niezawodne i zdarza się, że pojawiają się awarie. I chociaż nowoczesne technologie niezaprzeczalnie stanowią spore ułatwienie, fakt, że działanie wielu systemów jest od nich w pełni uzależnione, powoduje, że pozornie niewielka awaria elektroniki uniemożliwia całkowicie bezpieczne poruszanie się pojazdem. W przypadku tego typu problemów niektóre z usterek nie dają wyraźnych objawów, ale zazwyczaj informują o nich kontrolki lub komunikaty na kokpicie.

Problemy z elektroniką mogą być również powiązane z innymi podzespołami. Usterki czujników bądź sterowników to jedna z częstych przyczyn awarii silnika. Natomiast nieprawidłowa praca akumulatora, który stanowi źródło zasilania dla urządzeń elektrycznych pojazdu, może przełożyć się na uszkodzenie elektryki w pojeździe.

Usterki sprzęgła

W przypadku pojazdów z klasyczną skrzynią manualną bez wątpienia jedną z najintensywniej eksploatowanych części jest sprzęgło. Na stan sprzęgła niekorzystnie wpływa m.in. jazda na półsprzęgle, podjazdy pod górę oraz dynamiczne manewry. Zazwyczaj sprzęgło zużywa się z czasem, dlatego na początku, jego niewielkie uszkodzenie, może być niemal nieodczuwalne. Jednak, gdy stan ten się pogłębi, warto jak najszybciej odwiedzić fachowców, takich jak np. warsztat samochodowy Twój Serwis w Bytomiu, którzy szybko i sprawnie wymienią uszkodzone sprzęgło.

Warto podkreślić, że zbagatelizowanie pierwszych oznak uszkodzenia sprzęgła może doprowadzić do jego całkowitej niesprawności, co uniemożliwi jazdę samochodem. Ponadto taka sytuacja może zdarzyć się w każdej chwili, także w trakcie podróży, co stanowi spore niebezpieczeństwo. Skąd wiedzieć, że sprzęgło jest zużyte i konieczna jest wizyta u mechanika? Jako najczęstsze i najbardziej charakterystyczne objawy można zaliczyć: „ślizganie się” sprzęgła, szarpanie przy ruszaniu, trudności w zmianie biegów, drżenie lewarka zmiany biegów oraz wyczuwalny zapach spalenizny.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz