Artykuł sponsorowany

Kiedy zabrać się za remont dachu?

Kiedy zabrać się za remont dachu?

Dobrze wykonane pokrycie dachu może wytrzymać nawet stulecie. Długowieczność zapewniają takie materiały, jak dachówka ceramiczna, blacha miedziana i cynkowo-tytanowa. Choć najpopularniejsze materiały służące za pokrycie dachu są mniej trwałe, to i tak, przy dobrych warunkach powinny zagwarantować nam kilkadziesiąt lat spokoju. Gdy jednak dochodzi do zniszczeń spowodowanych korozją, pogodą czy kontaktem z gałęziami drzew, wtedy trzeba zainwestować w remont lub modernizację pokrycia dachowego. Można oczywiście przy okazji zmodernizować i więźbę dachową, by w niedalekiej przyszłości zagospodarować poddasze wedle uznania.

Najpopularniejsze problemy z pokryciem dachowym

Wśród najczęściej występujących problemów z pokryciem dachowym znajdziemy przede wszystkim korozję, która może niszczyć dach od zewnątrz. Jej powodem często jest styczność z gałęziami drzew lub występowanie groźnego dla dachów gradobicia. Zarysowane lub nawet uszkodzone dachówki wykonane z metalu tracą wtedy swój estetyczny wygląd, zaczynają rdzewieć. Choć wcale w takim wypadku nie musi szybko dochodzić do przecieków, to jednak dobrze jest się przygotować do remontu pokrycia, by nasz dach prezentował się tak, jak powinien. Dobrze jest także zabezpieczyć się na przyszłość, np. wycinając części gałęzi z drzew pochylonych nad naszym dachem.

Gdy znajdujemy nieszczelności w dachu, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z fachowcem, który będzie w stanie albo je usunąć, albo przynajmniej zbadać stan dachu i podliczyć dla nas koszt jego remontu. W przypadku konieczności wymiany sporej części pokrycia możemy zdecydować się na modernizację całego zadaszenia, lub wyłącznie na położenie kolejnej warstwy dachówek. Oczywiście wtedy i tylko wtedy, gdy nie doszło ani do uszkodzeń więźby dachowej, ani nieszczelności podkładu.

Remont pokrycia dachowego

Da się go wykonać na dwa sposoby. Albo położyć nowe pokrycie na starym, zwiększając znacznie obciążenie na zastaną więźbę dachową, albo zdjąć stare pokrycie i zastąpić go nowym. W każdym z tych przypadków należy skonsultować się ze specjalistą, który będzie w stanie obliczyć, jakie obciążenie jest w stanie przenieść jeszcze stara i dotychczas używana więźba dachowa. Specjalistyczne wyliczenia obciążeń są konieczne. Położenie cięższych dachówek, wykonanych z innego materiału niż dotychczasowe może w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie dla całej konstrukcji budynku, a także dla jego mieszkańców. Dobrze jest więc zdecydować się na współpracę ze sprawdzonym wykonawcą, takim jak np. firma Blaszka świadcząca usługi dekarskie w Chojnicach i tamtejszym regionie.

Remont i modernizacja dachu nie muszą być strasznie drogim przedsięwzięciem. Wiele zależy i od wykorzystywanego materiału i technologii, ale i od zakresu prac, jakie są konieczne do wykonania. Czasem lepiej jest zainwestować nieco więcej, dokonać napraw, tam gdzie są wymagane, niż oszczędzać na remoncie i w konsekwencji musieć przeprowadzać go znacznie częściej. Wiele także zależy od firmy, której powierzymy te, jakże istotne dla naszej rodziny zadania. Od doświadczenia jej pracowników i ich kwalifikacjach do wykonywania podobnych zleceń.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz