Artykuł sponsorowany

Kiedy warto udać się na psychoterapię?

Kiedy warto udać się na psychoterapię?

Psychoterapia z pewnością pomoże nam w wielu problemach i schorzeniach. Jeżeli zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy pomocy – jest to znak, że powinniśmy udać się po nią do profesjonalistów. Wykwalifikowany psychoterapeuta pomoże nam zrozumieć i pokonać dotychczasowe problemy. W jakich dokładnie przypadkach powinniśmy zdecydować się na psychoterapię i na czym ona polega?

Kim jest psychoterapeuta?

Jest to osoba, która zajmuje się krótko- lub długoterminową terapią, w trakcie której pomaga zrozumieć pacjentowi jego problem i chorobę. Długość terapii może trwać od kilku spotkań do kilku lat, w zależności, z jaką przypadłością przychodzi pacjent. Psychoterapeuta nie musi być jednocześnie psychologiem. Musi on jednak ukończyć podyplomowe studia lub szkołę psychoterapii, jeżeli wybrał inny kierunek studiów. Szkolenie takie trwa zazwyczaj około 4-6 lat i zakończone jest egzaminem. Warto wiedzieć, że zadaniem psychoterapeuty nie jest podanie konkretnych rozwiązań, ale pomoc w zrozumieniu tego, co dzieje się w życiu pacjenta.

Kiedy warto iść na psychoterapie?

Na psychoterapie zazwyczaj kieruje psycholog w momencie, gdy potrzebujemy bardziej specjalistycznej pracy, wykraczającej poza jego kompetencje oraz psychiatra, jeżeli stwierdzi, że należy dodać do farmakoterapii - psychoterapię. Na psychoterapię w Krakowie, najczęściej uczęszczają pacjenci z depresją, zaburzeniami odżywiania lub snu czy objawami psychosomatycznymi. Z pomocy psychoterapeuty możemy również skorzystać, gdy chcemy poznać siebie lepiej, gdy mamy poczucie niezrozumienia lub osamotnienia, jeżeli nie możemy uwolnić się od bolesnych wspomnień, borykamy się z kłopotami zdrowotnymi, lub mamy po prostu potrzebę dokonania zmian w swoim życiu.

W ostatnich latach bardzo częstym problemem, z którym przychodzą pacjenci, są zaburzenia lękowe i nerwice, stany obniżonego nastroju, brak motywacji do działania, trudności w relacjach z innymi czy problemy emocjonalne, towarzyszące chorobom somatycznym. Psychoterapia skierowana jest do różnej grupy osób i to my powinniśmy zdecydować, jaka będzie dla nas odpowiednia. Pamiętajmy, że sami sobie z tym nie poradzimy, tutaj potrzebny jest specjalista.

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia polega przede wszystkim na rozmowie, jednak podczas terapii może zdarzyć się także inna aktywność, np. pisanie, rysowanie czy odgrywanie ról.

Pracujemy w oparciu o nurty psychoterapeutyczne, tj. psychoterapię poznawczo-behawioralną oraz psychodynamiczną, dzięki temu możemy dobrać indywidualnie oddziaływania psychoterapeutyczne do rodzaju problemu – mówi specjalista z centrum medyczno-psychologicznego NEUROKLINIKA z Krakowa.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest szczególnie pomocna w leczeniu depresji, fobii, napadów paniki, lęku, zespołu stresu pourazowego oraz zaburzeń osobowości. Innym rodzajem psychoterapii jest także terapia grupowa, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna. Prowadzona jest w grupie osób, zmagających się z bardzo podobnym problemem. Jest ona bardzo dobrym rozwiązaniem.  

Oceń artykuł (7)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz