Artykuł sponsorowany

Kiedy warto udać się na badanie poziomu glukozy?

Kiedy warto udać się na badanie poziomu glukozy?

Cukrzyca to choroba, która dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Kontrolowanie poziomu glukozy we krwi jest istotne dla każdego człowieka, a zwłaszcza osób narażonych na większe ryzyko cukrzycy czy tych, u których zaobserwowano objawy mogące wskazywać na zaburzenia gospodarki cukrowej. Regularne badania pozwalają na szybsze wykrycie ewentualnych problemów oraz wprowadzenie skutecznego leczenia.

Objawy mogące wskazywać na zaburzenia gospodarki cukrowej

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na oznaki, które mogą świadczyć o objawach hiperglikemii. Do najczęstszych z nich należą m.in. przewlekłe uczucie zmęczenia, ciągłe pragnienie, częste oddawanie moczu, uczucie nieostrej widoczności, suchość skóry czy trudności w gojeniu się ran. Jeśli zaobserwujemy u siebie te objawy, a zwłaszcza ich dłuższe utrzymywanie się, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać badanie poziomu glukozy we krwi.

Klasyczne badanie poziomu cukru we krwi wykonywane na czczo nie zawsze daje pełni informacji o stanie naszego zdrowia. Dlatego warto zrobić tzw. test obciążenia glukozą, który pozwala na ocenę, jak organizm radzi sobie z metabolizowaniem cukrów. Po spożyciu specjalnego napoju zawierającego glukozę sprawdza się poziom cukru we krwi w określonym czasie, najczęściej po dwóch godzinach. Jeśli wartości te są powyżej normy, może to świadczyć o zaburzeniach gospodarki cukrowej, a nawet o cukrzycy.

Czy istnieją grupy podwyższonego ryzyka cukrzycy?

Warto również pamiętać, że istnieją osoby narażone na większe ryzyko wystąpienia cukrzycy. Do tych osób należą m.in. osoby z nadwagą lub otyłością, osoby starsze, mające w rodzinie przypadki cukrzycy czy te ze zdiagnozowanym zespołem metabolicznym. Jeśli zaliczamy się do którejś z tych grup ryzyka, warto regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi np. w specjalistycznej przychodni Medan w Jarocinie. Jeśli zostanie u nas zdiagnozowana cukrzyca, prawdopodobnie lekarz podejmie decyzję o wdrożeniu leków przeciwcukrzycowych i zaleci wprowadzenie odpowiedniej diety.

Także kobiety spodziewające się dziecka również powinny regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi. W okresie ciąży może wystąpić tzw. cukrzyca ciążowa, która może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego badanie poziomu cukru we krwi na początku ciąży, a potem jeszcze raz między 24 a 28 tygodniem jest koniecznością.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz