Artykuł sponsorowany

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatry?

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatry?

Psychiatra może pomóc w wielu trudnych, a nawet groźnych dla pacjenta stanach – zalicza się do nich dolegliwości i choroby takie jak depresja, zaburzenia lękowe, myśli samobójcze, urojenia, epizody manii, halucynacje słuchowe i wiele innych. Kiedy jeszcze warto skorzystać z pomocy tego lekarza? Dowiedz się, czym psychiatra różni się od psychologa oraz czy to lekarz, a nie terapeuta jest odpowiednią pomocą np. podczas smutku, bezradności i poczucia winy.

Pomoc psychiatryczna: Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry?

Warto podkreślić, że psychiatra to lekarz jak każdy inny, co oznacza, że do wizyty u niego należy podchodzić jak do każdej, innej wizyty lekarskiej. Gabinet psychiatryczny odwiedzają osoby, które borykają się z problemami zdrowotnymi natury psychicznej. Do najczęstszych zalicza się myśli samobójcze, stany depresyjne oraz lęki (fobie). Psychiatra pomaga także w leczeniu epizodów manii i zaburzeń psychotycznych (halucynacje słuchowe, urojenia, zaburzenia myślenia). Co warto podkreślić, to fakt, że porady psychiatryczne np. u lek. med. Hanna Banach-Wawrzyniak wskazane są także podczas objawów związanych z obniżeniem nastroju, gdyż mogą one zwiastować pojawienie się choroby. Najczęściej dotyczy to utrzymujących się min. 2 tygodnie symptomów takich jak: apatia, smutek, poczucie winy, bezradność, bezsenność, zaburzenia rytmu dobowego, niepokój, natłok myśli, nadaktywność, spowolnione myślenie, wycofanie się z życia społecznego itp. Warto także podkreślić, że lekarz psychiatra leczy również choroby takie jak: bulimia, anoreksja, uzależnienia, nerwica, schizofrenia oraz choroba afektywna dwubiegunowa.

Czym psychiatra różni się od psychologa?

Warto również pamiętać, że psychiatra jest lekarzem, który ukończył studia medyczne, przez co dysponuje wiedzą medyczną i może stawiać wiążące diagnozy lekarskie. Z kolei psycholog nie jest lekarzem, ukończył psychologię na uczelni wyższej i w swojej praktyce zawodowej nie wykorzystuje np. farmakologii. Lekarz psychiatra diagnozuje pacjenta poprzez wywiad lekarski (np. w połączeniu z badaniem fizycznym) i w momencie stwierdzenia choroby, może przepisać leki. Psychiatra może zalecić, by leczenie farmakologiczne odbywało się np. równolegle z terapią psychologiczną. Z kolei, jeśli pacjent odwiedzi najpierw gabinet psychologa, to terapeuta może najpierw zalecić konsultację w poradni psychiatrycznej, a dopiero później, jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, rozpocząć terapię. Warto pamiętać, że pomoc psychiatryczna nie jest równoznaczna z pobytem w szpitalu psychiatrycznym, przez co bardzo często tak mylne myślenie niepotrzebnie odwleka w czasie wizytę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz