Artykuł sponsorowany

Kiedy warto pójść z dzieckiem do psychologa?

Kiedy warto pójść z dzieckiem do psychologa?

Wbrew pozorom pomoc psychologiczna nie jest przeznaczona jedynie dla osób dorosłych. W dzisiejszych czasach rozmaite kłopoty natury emocjonalnej, społecznej czy psychicznej zaczynają coraz częściej dotykać też najmłodszych. Z kolei nawet najbardziej troskliwa opieka rodziców okazuje się być czasem niewystarczająca wobec nasilonych i złożonych problemów ich pociech. Wtedy warto rozważyć wizytę w gabinecie psychologa.

Problemy emocjonalne oraz trauma u dziecka

Wśród problemów, z którymi warto udać się z dzieckiem do psychologa, należy wymienić przede wszystkim kłopoty natury emocjonalnej. To, co powinno nas tu zaniepokoić, to przede wszystkim niekorzystne zmiany w zachowaniu pociechy takie jak nieradzenie sobie z trudnymi emocjami, silne lęki, izolowanie się, narastające problemy ze snem się czy agresja wobec innych osób np. rówieśników. Takie zachowania mogą świadczyć m.in. o tym, iż dziecko nie radzi sobie z jakąś konkretną sytuacją.

Jeśli maluch doświadczył traumy w postaci np. rozwodu rodziców, wypadku czy śmierci bliskiej osoby, to wizyta w gabinecie psychologicznym na przykład Elizy Jabłońskiej-Janowskiej także jest wskazana. Nawet jeśli bowiem nie zauważamy aktualnie niepokojących symptomów, to nie znaczy, że kłopoty nie są po prostu duszone przez naszą pociechę i nie ujawnią się z całą mocą w późniejszym czasie.

Trudności adaptacyjne i społeczne

Kolejne ważne problemy, które powinny skłonić rodziców do pójścia ze swoją pociechą na wizytę u psychologa, dotyczą trudności adaptacyjnych. Tego rodzaju kłopoty pojawiają się najczęściej przy okazji sporych zmian w życiu dziecka. Mowa tutaj m.in. o przeprowadzce do innego miasta, narodzinach rodzeństwa czy zmianie przedszkola.

W poczet niepokojących objawów natury psychicznej u najmłodszych należy zaliczyć także moczenie nocne, zaburzenie łaknienia, a nawet niewyjaśnione i jednocześnie nasilające się wysypki oraz alergie świadczące nierzadko o takich zaburzeniach jak np. nerwica wegetatywna czy depresja maskowana.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz