Artykuł sponsorowany

Kiedy warto kupować używane części samochodowe?

Kiedy warto kupować używane części samochodowe?

Używane części samochodowe mogą być nawet kilkukrotnie tańsze, niż nowe. Są oryginalne, a wprawny mechanik będzie potrafił ocenić, czy nie są uszkodzone. Często jest to bardzo dobre rozwiązanie i niesie za sobą dużo korzyści. W jakich sytuacjach warto kupować używane części samochodowe, a kiedy lepiej zainwestować w nowe?

Skąd są używane części?

Większość napraw samochodu wymaga wymiany części. Kierowcy stają przed dylematem, czy kupować je nowe czy używane, a także czy mają być oryginalne, czy zamienniki lub odpowiedniki. Te, które mają już za sobą jakiś czas eksploatacji, pochodzą z samochodów, które z różnych powodów nie nadają się do użytkowania. Mogą to być na przykład auta powypadkowe albo takie, które z racji wieku nie nadają się już do użytku, ale z wciąż dobrymi niektórymi elementami.

Atutem używanych części samochodowych jest fakt, że są oryginalne. Mogą być więc lepszej jakości, niż nowe zamienniki.

Jeśli kupujemy części samochodowe z aukcji internetowych od nieznanego sprzedawcy, możemy przypadkiem otrzymać elementy z rozebranego auta kradzionego. Choćby z tego powodu lepiej poszukać używanych części samochodowych z zaufanego źródła, żeby nie przyczyniać się mimochodem do tego procederu.

Zaufane źródło

Są sklepy, w których można kupić wysokiej jakości i zregenerowane używane części samochodowe. Należy do nich ABC Lucyna s.c. Jakuba i Grażyny Brzezińskich z Jawora, w którym znajdziemy zarówno podzespoły samochodowe, jak i pojedyncze elementy. Dobiorą oni części odpowiednie do modelu naszego samochodu i problemu, który zdiagnozował mechanik.

Kupując części przez Internet nie mamy pewności, że nadają się one do montażu. Sprzedawca może obiecywać nam element, który przy bliższym obejrzeniu okaże się uszkodzony. Poza tym nie mamy też na nie gwarancji czy rękojmi, która powinna się pojawić przy zakupie używanych części samochodowych stacjonarnie.

Wiek auta

Używane części samochodowe lepiej jest montować w autach starszych. Te, które są nowe lub młode powinny mieć montowane oryginalne, nowe elementy. Dzięki temu nie zaniżymy wartości samochodu przy potencjalnej odsprzedaży. Ponadto umowa gwarancyjna z salonem samochodowym może na nas nakładać obowiązek montowania jedynie oryginalnych i nowych części.

W starych samochodach nie warto zakładać drogich, nowych części samochodowych. Nie wpłyną one na jego wartość przy sprzedaży, a w niektórych przypadkach mogą kosztować niemal tyle, co nowy samochód tej samej marki i daty produkcji.

Czego nie kupować?

używane części samochodowe, których lepiej unikać nawet w sprawdzonych sklepach. Będą to takie elementy, jak klocki i tarcze hamulcowe, których eksploatacja skraca ich żywotność i może negatywnie wpłynąć na ich funkcjonowanie, a co za tym idzie bezpieczeństwo kierowcy. Przy okresowych badaniach technicznych mogą też nie zostać zaakceptowane używane części pochodzące z brytyjskich samochodów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz