Artykuł sponsorowany

Kiedy umówić wizytę u laryngologa?

Kiedy umówić wizytę u laryngologa?

Otolaryngolog to lekarz specjalista, na którego to często mówi się jednak laryngolog. Nazwy te stosować można oczywiście zamiennie, choć pamiętać należy przy tym, że laryngolog nie zajmuje się jedynie chorobami uszu, gdyż zajmuje się on także chorobami górnych dróg oddechowych, a także chorobami narządów zmysłu oprócz wzroku. Jak więc łatwo zauważyć, laryngolog pełni bardzo ważną rolę w dbaniu o nasze zdrowie.

Podstawowe informacje

We wstępie wyjaśniliśmy już ogólnie, czym zajmuje się otolaryngolog. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o szczegółach. Tak więc, laryngolog zajmuje się chorobami uszu, krtani, nosa, a także gardła. Co więcej, do otolaryngologa zwrócić możemy się także z pomocą w kwestii między innymi problemów związanych z kośćmi skroni, zatokami przynosowymi czy też jamą ustną. Tego rodzaju lekarz specjalista wielu osobom kojarzy się jedynie z leczeniem w postaci podawania leków, ale w rzeczywistości otolaryngolodzy zajmują się także przeprowadzaniem leczenia chirurgicznego. Najczęściej tego typu leczenie dotyczy zatok przynosowych, języka czy też gruczołów ślinowych. Otolaryngolog zajmuje się także przeprowadzaniem endoskopii przełyku oraz dolnych dróg oddechowych.

Dobrze będzie także nieco powiedzieć o poszczególnych działach laryngologii. Lekarz specjalista pracujący w ramach otolaryngologii może być bowiem foniatrą, audiologiem, rynologiem, neurootologiem, laryngologiem onkologicznym oraz otolaryngologiem dziecięcym. Foniatra podejmuje się walki z problemami związanymi z zaburzeniami mowy oraz głosu, rynolog z kolei przeprowadza kompleksową diagnozę oraz leczenie schorzeń nosa i zatok przynosowych, a neurootolog zajmuje się głównie profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem zaburzeń równowagi i słuchu. Pozostałe wymienione rodzaje specjalizacji są raczej oczywiste, gdyż z samej nazwy można wywnioskować, czym zajmują się tego rodzaju lekarze.

Wizyty

Przejdźmy zatem do tematu samych wizyt. Jak udało nam się ustalić dzięki informacji od specjalistycznej poradni Katharsis, z usług laryngologa możemy skorzystać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ poprzez uzyskanie odpowiedniego skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Oczywiście, istnieje także możliwość skorzystania z prywatnych wizyt. Zdarzają się jednak sytuacje, w której potrzebujemy nagłej wizyty u laryngologa. Wówczas skorzystać możemy z pogotowia laryngologicznego poprzez skontaktowanie się z ostrym dyżurem laryngologicznym w najbliższym szpitalu. Z pogotowia laryngologicznego korzystać powinniśmy jednak tylko w sytuacjach, gdy nie możemy zwlekać z wizytą.

Podczas samej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu dowiemy się, czy doskwierające nam objawy wymagają konsultacji z laryngologiem. Objawy składające się na wskazanie do wizyty u otolaryngologa to między innymi krwawienie z nosa, przewlekły katar, zapalenie zatok, gardła, oskrzeli i tchawicy, bóle oraz zatkanie uszu, zaburzenia równowagi lub przełykania, zaburzenia węchu oraz smaku, a także przewlekła chrypka. W momencie, gdy znajdziemy się już w gabinecie laryngologa, wizyta najczęściej zaczyna się od wywiadu, który to oczywiście ma na celu ustalenie problemu zdrowotnego u pacjenta. Laryngolog może w trakcie wywiadu skorzystać także z endoskopu czy też wziernika, przeprowadzić badanie słuchu, a także zarządzić przeprowadzenie badania USG.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Po ustaleniu, co dolega pacjentowi, lekarz stosuje odpowiedni rodzaj leczenia. Najbardziej powszechnym rodzajem jest oczywiście leczenie farmakologiczne, które to ma na celu najczęściej uśmierzyć ból oraz zniwelować stan zapalny. W większości przypadków rozwiązuje to problem występujący u pacjenta, ale czasami pojawia się wymóg w postaci wdrożenia leczenia chirurgicznego. Ten rodzaj leczenia, jak już wspominaliśmy wyżej, najczęściej dotyczy problemów zdrowotnych związanych z gruczołami ślinowymi oraz językiem. Jednym z częstych problemów, które wymagają leczenia chirurgicznego są też problemy zdrowotne związane z migdałkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz