Artykuł sponsorowany

Kiedy trzeba stosować kasy fiskalne do ewidencjonowania sprzedaży?

Kiedy trzeba stosować kasy fiskalne do ewidencjonowania sprzedaży?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie kasy fiskalnej, zorientuj się, czy rzeczywiście jest ci potrzebna. Warto także wiedzieć, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się przy twoim biznesie i jakie typy urządzeń służą do ewidencji sprzedaży. Szczególne znaczenie ma dopasowanie modelu kasy do rodzaju prowadzonej działalności i wielkości przedsiębiorstwa, bo różne modele kas fiskalnych różnią się ceną.

Do czego służy kasa fiskalna i w jakich sytuacjach wymagane jest jej stosowanie?

Zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązek stosowania kas rejestrujących dotyczy podmiotów prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych. Istnieje lista zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych, ale grupa transakcji, które bezwzględnie muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej ulega z roku na rok poszerzeniu. Docelowo mogą zniknąć wszelkie zwolnienia w przypadku transakcji z podmiotami prywatnymi.

Kasa fiskalna, określana także nazwą kasa ewidencyjna służy do rejestracji transakcji sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Oznacza to ewidencjonowanie transakcji detalicznych, a potwierdzeniem tych transakcji jest wydrukowany z kasy paragon bądź faktura. Jeśli świadczy się usługi na rzecz innych podmiotów gospodarczych, przedsiębiorstw, organizacji i instytucji, urządzenie fiskalne nie jest potrzebne, gdyż ewidencja sprzedaży prowadzona jest na podstawie rachunków i faktur.

Zwolnienia z konieczności stosowania kasy fiskalnej i wykluczenie ze zwolnień

Zwolnienia ze stosowania kas fiskalnych mogą dotyczyć tych podmiotów, które w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, lub rolników ryczałtowych, w wysokości 20 000 zł. Ta kwota obowiązuje do końca 2021 roku. Jeśli przedsiębiorca korzysta z tego zwolnienia i przekroczy kwotę limitu obrotów, zainstalowanie kasy fiskalnej jest wymagane w ciągu dwóch miesięcy po miesiącu, w którym limit ten został przekroczony.

W szczególnych przypadkach określonych w przepisach, rodzaj świadczonych usług lub dostarczanych towarów determinuje wyłączenie z możliwości skorzystania ze zwolnienia ze względu na obrót. W przypadku tych podatników, już pierwsza transakcja na rzecz podmiotów nieprowadzących działalności lub rolników ryczałtowych musi zostać nabita na kasę fiskalną.

Jak wybrać kasę fiskalną?

Różnice w cenach kas fiskalnych są bardzo duże, więc wybór zakupu najtańszej kasy, czy też bardziej skomplikowanego modelu, ale w wyższej cenie, w firmie Digital Max, zajmującej się sprzedażą i serwisowaniem kas fiskalnych, zależy od kilku czynników. Większy biznes może potrzebować droższych kas, mających możliwość łączenia się z systemem magazynowym. Także sprzedaż większej liczby towarów może wymagać kasy, która umożliwi stworzenie dużej bazy danych. Wybierając kasę fiskalną musisz zatem odpowiednio dobrać jej parametry do wielkości i rodzaju prowadzonego przez ciebie przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz