Artykuł sponsorowany

Kiedy sąd orzeknie o winie w rozpadzie małżeństwa?

Kiedy sąd orzeknie o winie w rozpadzie małżeństwa?

Decyzja o rozwodzie nie jest łatwa, a cały proces sądowy z pewnością nie należy do przyjemnych. Rozwód może zakończyć się za porozumieniem stron, czyli bez orzekania o winie, a także ze wskazaniem jednego lub obojga małżonków, jako odpowiedzialnych za rozpad małżeństwa. W jakich zatem sytuacjach sąd orzeka o winie w rozpadzie małżeństwa?

Z czym wiąże się wygrana w sprawie o rozwód z orzekaniem o winie?

Często podczas rozpraw rozwodowych małżonkowie szczególne intensywnie dążą do tego, aby sąd wskazał osobę odpowiedzialną za rozpad małżeństwa. Główną przesłanką ku takiemu działaniu może być ustanowienie obowiązku alimentacyjnego wobec małżonka, który nie ponosi winy za rozkład pożycia.

Małżonek, który nie został uznany za winnego rozpadowi małżeństwa, może ubiegać się o alimenty od małżonka winnego. W sytuacji gdy oboje małżonkowie zostaną uznani za winnych, prawo do alimentów przysługiwać będzie tylko wówczas, gdy orzeczenie rozwodu pociągnie za sobą dla małżonka ubiegającego się o alimenty niedostatek. – mówi specjalista z Kancelarii Adwokackiej w Elblągu.

Rozwód z orzekaniem o winie zazwyczaj trwa długo, a decyzja sądu musi być poparta dostarczonymi przez małżonków dowodami. Dlatego też podczas rozwodu z orzekaniem o winie powołuje się świadków. Mimo wyczerpującej czasowo oraz emocjonalnie atmosfery towarzyszącej rozwodom z orzekaniem o winie wielu małżonków decyduje się na taki proces ze względu na swoje poczucie sprawiedliwości, potrzebę zadośćuczynienia w ten symboliczny sposób swojej krzywdzie oraz z uwagi na  możliwość uzyskania alimentów.

Kiedy sąd orzeknie o winie?

Aby w ogóle sąd wydał wyrok o rozwodzie należy wykazać trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Co to oznacza? Jest to stan, kiedy więzi psychiczne, gospodarcze oraz fizyczne pomiędzy małżonkami ustały. Natomiast rozwód z orzeczeniem o winie może nastąpić z wielu przyczyn.

Do najczęstszych przyczyn zalicza się zdradę małżeńską. Jest rozumiana nie tylko, jako zdrada fizyczna, ale również wszelkie zachowania mogące wskazywać na przekroczenie granic obowiązujących w danej relacji, często z odniesieniem do powszechnego poczucia przyzwoitości i dopuszczalności pewnych zachowań.

Choroba alkoholowa, ale i szereg innych uzależnień, nie zawsze jest niepodważalnym powodem rozpadu małżeństwa. Jednak gdy dotknięta nią osoba nie podejmuje leczenia, bądź podjęte przez nią próby są iluzoryczne, lekceważy wpływ uzależnienia na więzi małżeńskie i rodzinne, albo też mimo starań i walki z nałogiem jego wpływ na rozpad diady małżeńskiej jest oczywisty – wówczas również winą zostanie obciążona osoba dotknięta uzależnieniem. Orzeczenie o winie w tej sytuacji może nastąpić szybciej. Sąd może orzec winę również w przypadku, tak zwanego porzucenia małżonka. Jest to sytuacja, kiedy jeden z małżonków trwale opuszcza drugiego małżonka bez uzasadnionej przyczyny.  

Oczywiście sytuacje, takie jak groźby i przemoc domowa (zarówno psychiczna, jak i fizyczna) kwalifikują się, jako powód orzeczenia winy podczas rozprawy rozwodowej.

Warto też mieć na uwadze, że sąd może obarczyć winą za rozkład pożycia małżeńskiego małżonka, który nie wykazuje zaangażowania w budowanie relacji małżeńskiej, nie otacza troską partnera/ partnerki, lekceważy potrzeby drugiej strony, nie reaguje na próby budowania więzi, nie uczestniczy we wspólnych aktywnościach, zachowuje emocjonalny i fizyczny dystans od współmałżonka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz