Artykuł sponsorowany

Kiedy osoba fizyczna może ogłosić upadłość konsumencką?

Kiedy osoba fizyczna może ogłosić upadłość konsumencką?

W życiu zdarzają się różne sytuacje i nie zawsze mają one dla nas pomyślny przebieg. Na skutek różnych okoliczności może okazać się, że nie jesteśmy w stanie dalej regulować należności finansowych wobec wierzycieli. Jedno z rozwiązań stanowi ogłoszenie upadłości konsumenckiej. To jednak procedura, która pociąga za sobą daleko idące konsekwencje. Warto zatem dobrze przemyśleć decyzję o złożeniu wniosku do sądu.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Pod tym pojęciem kryje się postępowanie sądowe, którego stroną są osoby fizyczne nieprowadzące swojej działalności gospodarczej. Jeśli taka była prowadzona w przeszłość, należy zadbać o wykreślenie wpisu z CEiDG. W przeciwnym razie ogłoszenie upadłości będzie niemożliwe, a przynajmniej nie jako wspomnianego na początku podmiotu. Tego rodzaju krok mają prawo poczynić osoby, które od co najmniej 3 miesięcy dysponują zbyt małym miesięcznym wynagrodzeniem, aby poryć swoje zobowiązania dotyczące utrzymania się oraz spłaty zadłużeń. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, która w znacznym stopniu oddziałuje na gospodarkę, wielu obywateli znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, a ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jednym ze sposobów na oddłużenie.

Jak następuje orzeczenie o niewypłacalności?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to kilkuetapowy proces. Rozpoczyna się on od złożenia wniosku do właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika sądu rejonowego. W jego przygotowaniu może pomóc między innymi kancelaria adwokacka Justyny Ocickiej-Kotarskiej w Płocku. Należy w nim zawrzeć między innymi:

  • dane wierzycieli wraz z informacjami na temat zaciągniętych wobec nich zadłużeń;

  • wykaz majątku z oszacowaną wyceną, zgromadzonych środków pieniężnych we wszystkich formach;

  • potwierdzenia niewypłacalności w postaci załączonych dokumentów, na przykład zaświadczenie o zarobkach.

Następnie ma miejsce jego rozpatrzenie, a pozytywna decyzja to pierwszy krok do wyjścia z długów. Co ważne, po nowelizacji przepisów prawa upadłościowego, sądy nie mogą już odrzucać wniosku nawet w sytuacjach, gdy niewypłacalność nastąpiła w okolicznościach rażącego niedbalstwa ze strony osoby zadłużonej.

Jakie są skutki ogłoszenia upadłości?

Wspomniane orzeczenie sądowe to dopiero początek całej procedury. Należy mieć świadomość, że w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, cały majątek przekształca się w masę upadłości. Oznacza to, że dłużnik nie może już nim samodzielnie i swobodnie zarządzać – to zadanie spoczywa na wyznaczonym przez sąd syndyku. Ma on prawo również przeznaczyć na licytację zarówno nieruchomości, jak i ruchomości zbędne do codziennego życia w celu pozyskania środków na spłatę zobowiązań. Może również nastąpić sytuacja, w której sąd stwierdzi, że dłużnik jest w stanie spłacać swoich wierzycieli. Wtedy ustala się plan uiszczania należności na okres maksymalnie trzech lat, a wysokość poszczególnych rat zostaje dostosowana do możliwości finansowych wnioskodawcy. Inny skutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej to z kolei umorzenie wszelkich postępowań komorniczych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz