Artykuł sponsorowany

Kiedy należy uszczelnić komin?

Kiedy należy uszczelnić komin?

Stan techniczny komina jest niezwykle ważny ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników budynku. Nieszczelny przewód kominowy może powodować zagrożenie w postaci nieprawidłowego ciągu, który skutkuje miedzy innymi cofaniem się spalin do wnętrza budynku. Zjawisko to prowadzi również do nieprawidłowego spalania paliwa czy uszkodzenia urządzeń grzewczych. O tym, czy komin należy uszczelnić lub wyremontować, powinien zdecydować kominiarz.

Jakie są skutki nieszczelności komina?

Na skutek nieszczelności komina toksyczne związki chemiczne, gazy i produkty uboczne spalania mogą przedostać się do wnętrza pomieszczeń. Ich szkodliwy wpływ na zdrowie może przejawić się zatruciem organizmu. Czad, to cichy zabójca. Jest bezwonny i bezbarwny, a wykryć można go jedynie stosując specjalne czujniki. Objawy zatrucia czadem mogą doprowadzić nawet do śmierci, dlatego utrzymywanie komina i urządzeń grzewczych w nienagannym stanie technicznym jest tak istotne dla bezpieczeństwa domowników. Również ryzyko płynące z możliwości zapalenia się sadz w kominie czy cofnięcia iskier do mieszkania powinno skłonić choćby do okresowego przeglądu instalacji, który może wykonać Artur Miśkiewicz Zakład usług kominiarskich.

Przewód kominowy lub dymowy może się rozszczelnić na skutek różnych zaniedbań – na przykład z powodu nieregularnego czyszczenia, ponieważ sadza, która pozostaje w przewodzie, może się zapalić, a w skutek takiego mikropożaru we wnętrzu komina, może dojść do jego uszkodzenia. Komin należy uszczelnić także wtedy, kiedy jego spoiny zostały wykonane niestarannie.

Jaką metodą uszczelnić komin?

W każdym przypadku, gdy pada podejrzenie nieszczelności komina, należy wezwać kominiarza, który dokona stosownego przeglądu i sprawdzi, czy mieszkańcom nie zagraża np. czad. Doświadczone firmy, takie jak Zakład usług kominiarskich Artura Miśkiewicza, poza usługami takimi jak czyszczenie kominów, udrażnianie czy przeglądy, oferują także uszczelnianie przewodów kominowych metodą ALUFOL. Jest to jedno z najbardziej powszechnych oraz wygodnych rozwiązań w przypadku, gdy odkryjemy nieszczelność. Metoda ALUFOL polega na wykorzystaniu elastycznego rękawa wielowarstwowego, który służy do uszczelnienia i zabezpieczenia przewodów spalinowych niezależnie od ich kształtu. Wkład ALUFOL może być stosowany w przewodach z przewężeniami i miejscowymi krzywiznami, dzięki czemu nie są konieczne intensywne roboty budowlane prowadzące np. do rozbiórki części komina. Powierzchnia elastycznego rękawa kominowego także znacznie zwiększa ciąg, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe odprowadzanie spalin.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz