Artykuł sponsorowany

Kiedy należy udać się do neurologa?

Kiedy należy udać się do neurologa?

Wizyta u lekarza neurologa to pierwszy krok do zdiagnozowania wielu chorób ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Neurologia to szeroka dziedzina medycyny, pomagają pacjentom ze schorzeniami mózgu, nerwów oraz rdzenia kręgowego, oraz lecząca choroby na podłożu neurologicznym. Sprawdź, kiedy warto umówić się na wizytę u tego specjalisty oraz jakie objawy powinny Cię zaniepokoić.

Czym zajmuje się neurolog?

Neurolog to lekarz specjalista, zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego – zarówno obwodowego, jak i ośrodkowego. Innymi słowy, diagnozuje oraz leczy on wszelkie schorzenia mózgu, nerwów obwodowych i rdzenia kręgowego o podłożu neurologicznym. Co więcej, neurologia to dziedzina medycyny, bliska swoim zakresem do psychiatrii, ze względu na fakt, że szereg chorób o podłożu neurologicznym leży także w sferze zainteresowań psychiatrów.

Jakie choroby leczy lekarz neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych oraz leczonych przez neurologów schorzeń zalicza się schorzenia kręgosłupa, bóle głowy, udary mózgu oraz zawroty głowy. Poradnie neurologiczne, takie jak Prywatny Gabinet Neurologiczny lek. Andrzeja Maciejaka odwiedzają także pacjenci cierpiący na:

  • padaczkę,
  • stwardnienie rozsiane,
  • nowotwory układu nerwowego,
  • zaburzenia nerwicowe,
  • choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego.

Neurolodzy zajmują się również diagnostyką i leczeniem choroby Alzheimera oraz choroby Parkinsona, a także innych schorzeń o podłożu neurologicznym. Szybka i poprawna diagnostyka umożliwia rozpoznanie choroby oraz pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia, dlatego tak ważne jest, by umówić się na wizytę u neurologa, gdy tylko dostrzeżemy u siebie lub bliskiej osoby pierwsze objawy choroby.

Kiedy warto udać się na wizytę do neurologa?

Typowe przypadki częstych chorób układu nerwowego, do których zaliczyć możemy  migreny, inne bóle lub zawroty głowy, rwę kulszową, drżenie samoistne lub neuropatię cukrzycową mogą być rozpoznawane przez lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię na wizytę u  specjalisty.

Warto jednak w przypadku pojawienia się objawów takich jak:

  • omdlenia,
  • osłabienie mięśni,
  • narastające bóle głowy,
  • problemy z pamięcią,
  • drżenie i bóle mięśni,

udać się od razu do poradni neurologicznej, gdzie specjalista wykona odpowiednie badania – EEG, USG Dopplerowskie, badanie oceny odruchów. Na podstawie wyników możliwe jest najszybsze zdiagnozowanie i zaplanowanie specjalistycznego leczenia.

Konsultacja z neurologiem powinna się odbyć także w przypadku, gdy brałeś udział w wypadku komunikacyjnym lub innym zdarzeniu, które mogło szkodliwie wpłynąć na Twój układ nerwowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz