Artykuł sponsorowany

Kiedy na placu budowy przyda się minikoparka?

Kiedy na placu budowy przyda się minikoparka?

Każda inwestycja budowlana wiąże się z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, a w tym koparek z różnym osprzętem. Przy niektórych pracach konieczne jest zastosowanie ich mniejszych wersji, czyli minikoparek. Te dzięki swoim niewielkim rozmiarom cechują się większą precyzją, dlatego sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wielkogabarytowe maszyny nie mają dostępu. Wiele firm budowlanych decyduje się na zakup używanych maszyn tego rodzaju.

Charakterystyka minikoparki

Jak sama nazwa wskazuje to sprzęt budowlany będący zminiaturyzowaną i kompaktową wersją standardowej koparki. Ich budowa jest analogiczna do zwykłej wersji, a składa się z nadwozia z obrotową kabiną operatora oraz łyżką na wysięgniku. Całość porusza się na dwóch gąsienicach, które zapewniają dobrą stabilność na miękkim gruncie. Ponadto dużą zaletę minikoparek stanowi fakt stosunkowo dużej mocy roboczej w porównaniu do niewielkiej masy. Dodatkowo mogą mieć wymienny osprzęt roboczy, wśród którego można wyróżnić: łyżki zbierakowe, wygarniające oraz chwytakowe, a ponadto na przykład młoty hydrauliczne czy świdry. To daje duże możliwości w zakresie ich wykorzystania na placu budowy. Przy standardowym wyposażeniu maszyna jest w stanie wykonać wykopy o głębokości nawet 2 metrów.

Zastosowanie maszyny

Minikoparki sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, gdzie wykopy z wykorzystaniem koparki standardowych gabarytów nie są możliwe. Chodzi o sytuacje, gdy potrzebna jest duża precyzja i jednocześnie dostępna jest niewielka przestrzeń do manewrowania. Sprawdzają się idealnie do wykonywania wykopów wąskoprzestrzennych, na przykład pod przewody telekomunikacyjne oraz instalacyjne kładzione wzdłuż ulic w terenie zabudowanym. Są również dobrym wyborem podczas tworzenia fundamentów lub odwadniania gruntu. Minikoparki renomowanych producentów dostępne na przykład w ofercie firmy Jarpol, można zastosować do prac w obrębie domów jednorodzinnych, na przykład budowy przydomowej oczyszczalni ścieków lub oczka wodnego w ogrodzie. Tego rodzaju sprzęt poradzi sobie także z załadunkiem budowlanych materiałów sypkich.

Zalety używanych minikoparek

Jak widać, takie maszyny są przydatne w każdej firmie, specjalizującej się w robotach ziemnych. Ich wypożyczanie w takiej sytuacji mija się z celem ze względu na dużą częstotliwość użytkowania. Nie każde przedsiębiorstwo jednak może sobie pozwolić na zakup nowego sprzętu, szczególnie na początku swojej działalności. W takiej sytuacji najlepsze rozwiązanie to nabycie używanych minikoparek znanych producentów jak na przykład: Caterpillar, Liebherr lub JCB. Oferowane minikoparki cechuje dobry stan techniczny, ponieważ z reguły są importowane zza zachodniej granicy, gdzie całe floty są wymieniane po około 3 latach. W ten sposób można stworzyć zaplecze techniczne niższym kosztem, nie tracąc jednak na jakości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz