Artykuł sponsorowany

Kiedy można pozbawić partnera władzy rodzicielskiej? Wyjaśnia prawnik z Kancelarii Adwokackiej Wojciecha Romalskiego

Kiedy można pozbawić partnera władzy rodzicielskiej? Wyjaśnia prawnik z Kancelarii Adwokackiej Wojciecha Romalskiego

Kancelaria Adwokacka Wojciecha Romalskiego mieści się w Żyrardowie. Oferuje swoim klientom kompleksową obsługę w zakresie prawa cywilnego, karnego, gospodarczego, patentowego i rodzinnego. W ramach tego ostatniego często toczą się sprawy o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Kiedy można pozbawić rodzica praw do decydowania o życiu dziecka?

Czym jest władza rodzicielska?

Zgodnie z treścią kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, władza rodzicielska to zespół praw i obowiązków, które rodzice mają względem dziecka od jego narodzin aż do momentu, w którym osiągnie ono pełnoletniość. Władza rodzicielska przysługuje ojcu i matce w równym stopniu, co oznacza, że to oni, we wzajemnym porozumieniu, decydują o sprawach istotnych dla dobra swojego dziecka.

W przypadku, gdy jedno z rodziców w sposób rażący nie wywiązuje się ze swoich obowiązków względem małoletniego, drugi może wnioskować o ograniczenie lub odebranie mu władzy rodzicielskiej. Odpowiedni wniosek składa się wówczas do Wydziału Rodzinnego i Nieletniego Sądu Rejonowego, do którego dziecko należy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobyt stały. Jak tłumaczy prawnik z Kancelarii Adwokackiej Wojciecha Romalskiego:

„Wniosek o ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich mogą wystosować również dziadkowie, pracownicy szkoły lub prokurator, jeśli uznają oni, że rodzice zaniedbują dziecko lub nadużywają swoich praw. Nasza kancelaria pomoże w przygotowaniu pisma i dopilnuje, by zawierało ono wymagane załączniki”.

Kiedy można odebrać rodzicowi/rodzicom władzę rodzicielską?

Istnieje kilka przesłanek, które sąd musi wziąć pod uwagę, przy podejmowaniu decyzji, czy ograniczyć, czy też odebrać rodzicowi/rodzicom władzę rodzicielską. Jedną z nich jest stosowanie wobec małoletniego przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej. Wniosek o odebranie władzy rodzicielskiej często kierowany jest przeciwko rodzicom uzależnionym od alkoholu i narkotyków. Patologiczne środowisko, w którym wychowuje się dziecko, ma negatywny wpływ na jego rozwój psychofizyczny.

Kolejną przesłanką jest zaniedbywanie dziecka poprzez bierność w kontaktach oraz unikanie płacenia alimentów. Taka sytuacja często zdarza się, gdy rodzice się rozstają, a dziecko pozostaje przy jednym z nich. Jeśli rodzic zobowiązany do wypłaty świadczenia alimentacyjnego, uchyla się od tej powinności i jeśli nie zależy mu na umacnianiu relacji ze swoim dzieckiem, drugi rodzic ma prawo pozbawić go władzy rodzicielskiej.

Bywa też, że władza rodzicielska nie może być należycie sprawowana nad dzieckiem z powodu trwałej i trudnej do pokonania przeszkody. Pobyt rodzica w więzieniu, w szpitalu psychiatrycznym, lub poza granicami kraju może być przesłanką do wystosowania wniosku o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Podobnie jest w przypadku rodziców schorowanych, którzy, z powodu złej sytuacji zdrowotnej, nie są w stanie zapewnić małoletniemu właściwej opieki.

Opracowanie:
Żyrardów, Okrzei 8/14 lok. 44
tel. 46 855 68 08
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz