Artykuł sponsorowany

Kiedy korzystanie z fajerwerków wymaga pozwolenia?

Kiedy korzystanie z fajerwerków wymaga pozwolenia?

Wokół organizowania pokazów sztucznych ogni krąży wiele mitów, a dokładniej związanych z ich legalnością. Coraz częściej bowiem fajerwerki uświetniają nie tylko zabawy sylwestrowe, ale także liczne uroczystości, czy to prywatne, czy organizowane publicznie. Czy zatem z tego rodzaju materiałów pirotechnicznych można bez konsekwencji korzystać w każdy dzień roku?

Kto może korzystać z materiałów pirotechnicznych?

Jak łatwo zauważyć wiele sklepów specjalizujących się w sprzedaży wyrobów pirotechnicznych działa nie tylko w okresie Sylwestra, ale przez cały rok. Każdy taki artykuł musi mieć odpowiednie certyfikaty oraz atesty dopuszczające go do sprzedaży tak jak na przykład w hurtowni fajerwerków AS w Gorzowie Wielkopolskim. Kupując produkty na przypadkowym stoisku, nie mamy takiej gwarancji, a tym bardziej że otrzymamy wyrób w pełni sprawny, nieuszkodzony. Należy również pamiętać, że fajerwerki może kupić i obsługiwać jedynie osoba, która ukończyła 18. rok życia. Ponadto odpalaniem materiałów trzeba zajmować się w stanie trzeźwości i zgodnie z zamieszczoną instrukcją producenta.

Ponadto wyroby pirotechniczne dzielą się na kilka grup. Nie wszystkie z nich mogą być użytkowane przez osoby bez odpowiedniego przeszkolenia i specjalistycznej wiedzy. Do amatorskich pokazów dostępne są sztuczne ognie sklasyfikowane w grupach F1-F3 oraz produkty zaliczane do klasy P1 i T1. Tego rodzaju rakiety, wyrzutnie, rzymskie ognie czy ciche fajerwerki także mogą dawać spektakularne efekty. Jednak, jeśli zależy nam na profesjonalnym pokazie, to należy takie zadanie powierzyć odpowiedniej ekipie pirotechnicznej z uprawnieniami.

Czy fajerwerków można używać przez cały rok?

Ta kwestia wciąż budzi wiele kontrowersji i sporów. Wiele osób pozostaje przy stanowisku, że legalne korzystanie ze sztucznych ogni może odbywać się bez żadnych ograniczeń tylko i wyłącznie 31 grudnia oraz 1 stycznia. Nie oznacza to, że nie można urządzić spektakularnego widowiska przy okazji różnego rodzaju imprez okolicznościowych. Puszczanie rzymskich ogni, rakiet czy wyrzutni fajerwerków jest jak najbardziej możliwe, choć wymaga spełnienia kilku warunków:

  • uzyskania pozwolenia właściciela terenu,

  • odpalania sztucznych ogni przed godziną 22:00,

  • zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Z powyższych zasad wynika, że z artykułów pirotechnicznych, o których mowa, można korzystać przez cały rok bez konsekwencji na własnym podwórku. Oczywiście, o ile jesteśmy w stanie używać ich tak, aby nie zagrażały życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt, a także bezpieczeństwu pobliskich zabudowań. Karą grzywny w wysokości do 500 złotych jest natomiast zagrożone urządzanie amatorskich pokazów w na terenie miejskim. Jest to traktowane  przez policję czy straż miejską jako wykroczenie z powodu zakłócania ciszy oraz porządku publicznego. Bezwzględnie zakazane jest również organizowanie jakichkolwiek pokazów w pobliżu takich miejsc oraz obiektów jak między innymi stacje benzynowe, gospodarstwa rolne, samochody, zbiorniki z łatwopalnymi substancjami, lotnisk.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Ryska 17
tel. 605 623 999
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz