Artykuł sponsorowany

Kiedy jest wymagany projekt organizacji ruchu?

Kiedy jest wymagany projekt organizacji ruchu?

Rozpoczęcie nowej budowy dróg wymaga zrealizowania odpowiednich wymagań prawnych. Konieczna jest właściwa reorganizacja ruchu, która pozwoli na swobodne budowanie dróg. W takim przypadku niezbędne jest wynajęcie skutecznego projektu organizacji ruchu, który pozwoli na zorganizowanie przejazdu oraz dróg zastępczych pozwalających na skuteczną i komfortową pracę. Podpowiadamy, w jakich przypadkach projekt organizacji ruchu jest niezbędny. 

Projekt organizacji ruchu – czym jest?

Projekt organizacji ruchu drogowego to dokument techniczny, który zawiera gotowe rozwiązania w zakresie geometrii drogi, oznakowania poziomego i pionowego, sygnalizacji świetlnej, a także innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Pozwala to na stworzenie nowej koncepcji drogi oraz reorganizacja obecnej, która opiera się na istniejącej infrastrukturze drogowej z uwzględnieniem takich czynników jak możliwe zagrożenia występujące na danym odcinku, a także intensywność ruchu drogowego. Projekt organizacji ruchu to wymóg prawny, który jest niezbędny w przypadku budowy drogi czy zjazdu. Rozwiązania zaproponowane w projekcie muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami oraz normami.  Warto podkreślić, że projekt organizacji ruchu stanowi część dokumentacji budowy drogi, a także budowy dojazdu do obiektu znajdującego się przy drodze. W przypadku, w którym zmiana organizacji ruchu dotyczy istniejącej drogi, projekt stanowi samodzielny dokument. 

Co powinno znaleźć się w projekcie organizacji ruchu?

Wymogi prawne i obostrzenia wymagają, aby projekt organizacji ruchu spełniał warunki formalne niezbędne do przystąpienia do procesu akceptowania organizacji ruchu.  W takim przypadku plan powinien zawierać niezbędne informacje oraz propozycje gotowych rozwiązań. Mariusz Grzesica zajmujący się projektami organizacji ruchu  podkreśla,  że każdy profesjonalny projektant powinien zawrzeć plan orientacyjny z zaznaczeniem drogi, której projekt dotyczy oraz plan sytuacyjny. W tym drugim przypadku ważne jest, aby znalazły się informacje odnoszące się do lokalizacji istniejących projektowanych i usuwanych znaków drogowych, urządzeń bezpieczeństwa ruchu oraz urządzeń sygnalizacyjnych, a także parametry geometrii drogi. W przypadku organizacji ruchu za pomocą sygnalizacji świetlnej ważne jest, aby uwzględnić przepustowość drogi na tym obszarze. Napisanie rzetelnego projektu  organizacji ruchu wymaga wiedzy i umiejętności z zakresu organizacji drogi, a także zmysłu logistycznego. Dlatego też najczęściej zleca się takie działania firmom zewnętrznym, które specjalizują się w pisaniu projektów organizacji ruchu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz