Artykuł sponsorowany

Kiedy jest najlepszy czas na zrobienie prawa jazdy?

Kiedy jest najlepszy czas na zrobienie prawa jazdy?

Perspektywa samodzielnego poruszania się samochodem, zarówno w mieście jak i poza nim, stanowi częstą motywację do zdobycia uprawnień kierowcy. Kiedy warto rozpocząć kurs na prawo jazdy? Czy swoją przygodę z prowadzeniem pojazdu należy zacząć wyłącznie, gdy jest się młodym? Dowiesz się tego z niniejszego poradnika.

Kiedy można zacząć naukę jazdy?

Bez względu na to czy chodzi o kierowanie samochodem czy też motocyklem. Aby móc robić to zgodnie z prawem należy posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów oraz prawo jazdy. Kurs teoretyczny oraz nauka jazdy odbywa się w ośrodku szkolenia kierowców, który oferuje różnego rodzaju szkolenia kompetencyjne. W zależności od wieku oraz oczekiwań, można wybrać się na różnego rodzaju kursy kierowców. Od jakiego wieku można więc rozpocząć przygodę z prowadzeniem pojazdu?

  • od 14 lat - kategoria AM, czyli na poruszanie się pojazdami dwu, trzy i czterokołowymi o maksymalnej prędkości 45 km/h.
  • od 16 lat - kategoria motocyklowa A1 pozwalająca kierować pojazd o mocy silnika nieprzekraczającej 11 kW oraz kategoria samochodowa B1 umożliwiająca prowadzenie auta o łącznej masie nieprzekraczającej 550 kg przy przewozie rzeczy.
  • od 18 lat - prawo jazdy kategorii B, umożliwiające prowadzenie pojazdów osobowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t.

Choć podejście do egzaminu praktycznego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego wymaga pełnoletności, rozpoczęcie kursu na prawko może zacząć się nieco wcześniej.

Instruktorzy jazdy zalecają, aby naukę prowadzenia pojazdu rozpocząć jak najszybciej. Dzięki temu przyszły kierowca ma szansę na pozyskanie cennego doświadczenia, które oprócz przygotowania teoretycznego jest podstawą do bezpiecznej jazdy samochodem czy motocyklem w przyszłości.

Czy wiek ma znaczenie?

Szkolenia kierowców mogą rozpocząć się przed osiągnięciem pełnoletności, zaś zdanie egzaminu państwowego może odbyć się po ukończeniu 18 roku życia. Choć istnieje dolna granica uzyskania potwierdzenia dotyczącego możliwości prowadzenia pojazdów, tak trudno doszukiwać się jej ograniczenia w drugą stronę. Szkoła jazdy najczęściej jest odwiedzana przez nastolatków i młodych dorosłych. Zdarza się jednak, iż na szkolenia kierowców zgłaszają się osoby w średnim wieku, a nawet starsze. Powodem tego zjawiska może być zarówno chęć odbycia kursu doszkalającego dla kierowców, wyrobienie nowej kategorii do już posiadanego prawa jazdy, jak również rozpoczęcie przygody z prowadzeniem samochodu osobowego. Leszek Nowak z Ośrodka Szkolenia Kierowców Flesz Gniezno podaje, że ostatni typ przypadków zdarza się coraz częściej. Specjalista odpowiada, że starsi kursanci z jego szkoły jazdy często posiadają następujące cechy:

  • Skrupulatność podczas nauki - znacznie lepiej przyswajają informacje teoretyczne dotyczące zasad ruchu drogowego.
  • Większa motywacja - z uwagi na to, iż dorośli zgłaszają się na kurs samodzielnie, często mają również większą motywację i chcą szybko zdać egzamin praktyczny.
  • Zwiększona czujność - starsi kursanci częstą są również ostrożniejsi i bardziej czujni podczas wykonywania manewrów na drodze.

W opinii specjalisty te aspekty przemawiają za podjęciem się próby wykonania prawa jazdy kategorii B nie tylko przez młodzież, ale również przez osoby dorosłe. Możliwość samodzielnego prowadzenia pojazdu wiąże się z dużą swobodą i niezależnością. W związku z tym warto odbyć kurs i zdać egzamin, bez względu na wiek.

Kurs prawa jazdy - jak długo jest ważny?

Zdanie egzaminu na prawo jazdy dowolnym typem pojazdu może wiązać się z kilkoma próbami. W tym kontekście należy pamiętać o terminie ważności odbycia kursu. Warto mieć na względzie iż zakończony kurs w szkole jazdy jest ważny przez okres jednego roku. Jeśli w tym czasie kursant nie podjął próby zdania egzaminu lub też pozwolił sobie na roczną przerwę w zdawaniu, może istnieć konieczność ponownego odbycia kursu. Jeśli jednak próby następują regularnie, nie należy przejmować się utraceniem możliwości podejścia do egzaminu na kierowcę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz