Artykuł sponsorowany

Kiedy i w jaki sposób myć elewacje domów jednorodzinnych?

Kiedy i w jaki sposób myć elewacje domów jednorodzinnych?

Błoto, kurz, pleśń i błoto – elewacja domów jednorodzinnych jest stale eksponowana na zabrudzenia. Wraz z upływem lat brud narasta, przez co ściana zewnętrzna sprawia wrażenie zaniedbanej, a dom nie prezentuje się już tak okazale. Sprawdźmy, jak przywrócić elewację do pierwotnego stanu i bezpiecznie pozbyć się uporczywych zabrudzeń.

Elewacja – dlaczego tak szybko się brudzi?

Elewacja, bez względu na to z jakiego materiału została wykonana, powinna być czyszczona średnio co kilka lat. Oczywiście, częstotliwość przeprowadzanych prac czyszczących jest zależna od stopnia zabrudzenia ścian zewnętrznych. Obiekty, usytuowane w centrach miast i w bliskiej odległości od ruchliwych ulic, są bardziej narażone na zabrudzenia i działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Równie istotnym czynnikiem jest rodzaj zastosowanego tynku elewacyjnego. Tynki mineralne odznaczają się dużą skłonnością, przez absorbują więcej zanieczyszczeń niż tynki akrylowe, silikonowe lub silikatowe. Co więcej, tynki mineralne nie są odporne na działanie pleśni i glonów.

Równie problematyczny jest tynk typu kornik, który posiada chropowatą strukturę sprzyjającą osiadaniu brudu.

Kiedy myć elewację?

Najlepszym okresem na mycie elewacji jest wiosna, gdy temperatury oscylują w granicach 10-15 stopni Celsjusza i nie ma ryzyka pojawienia się przymrozków. W przypadku bardzo mocnych zabrudzeń samodzielne mycie elewacji jest bardzo utrudnione i może być nieskuteczne, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, takiej jak Czysty Kąt.

O czym pamiętać myjąc elewację?

W wielu przypadkach wystarczy zwykłe mycie wodą – bez szorowania prowadzącego do uszkodzenia powierzchni ściany. W przypadku większego nalotu należy usunąć go miękką szczotką, a dopiero potem użyć wody z dodatkiem specjalistycznych środków.

Elewacja pokryta glonami i grzybami jest zdecydowanie cięższa do doczyszczenia. W takiej sytuacji firmy sprzątające wykorzystują specjalną myjkę ciśnieniową, która zapobiega rozpyleniu mgiełki zawierającej  zarodki mikroorganizmów.

Każdy typ elewacji wymaga indywidualnego podejścia. Przykładowo, elewacje ceglane powinny być czyszczone na sucho przez tzw. piaskowanie. Piaskowanie elewacji polega na skierowaniu sprężonego powietrza, wzbogaconego o materiał ścierny, na zabrudzoną ścianę. Po uderzeniu drobinek w elewację brud odpryskuje od ściany, a wszelkie trudno dostępne przestrzenie zostają profesjonalnie oczyszczone z najmniejszych zabrudzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz