Artykuł sponsorowany

Kiedy ginekolog zaleca wykonanie badania czystości pochwy?

Kiedy ginekolog zaleca wykonanie badania czystości pochwy?

Badanie czystości pochwy pozwala ocenić skład flory bakteryjnej pochwy, która u zdrowej kobiety składa się przede wszystkim z bakterii Lactobacillus, produkujących kwas mlekowy. Prawidłowe pH pochwy powinno utrzymywać się na poziomie 3,5-4,2. Kwaśne środowisko uniemożliwia rozwój chorobotwórczym bakteriom i grzybom, utrudniając im zagnieżdżenie się w nabłonku pochwy.

Na czym polega badanie czystości pochwy?

Badanie czystości pochwy trwa kilka minut i przebiega podobnie jak cytologia. Pacjentka rozbiera się od pasa w dół i siada na fotelu ginekologicznym. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik i pobiera wymaz z pochwy oraz okolic cewki moczowej za pomocą wymazówki, czyli sterylnej pałeczki przypominającej wyglądem patyczek kosmetyczny. Następnie zabezpiecza próbkę, która zostanie poddana ocenie w laboratorium. Badanie czystości pochwy jest bezbolesne, jednak u kobiet cierpiących na zapalenie lub infekcję, wprowadzenie wziernika oraz pobranie wymazu może spowodować przejściowy dyskomfort.

Wynik badania czystości pochwy oznaczany jest za pomocą kilkustopniowej skali:

  • I stopień – w wymazie obecne są liczne pałeczki kwasu mlekowego, pochwa ma prawidłowe pH,
  • II stopień – próbka zawiera niewielką ilość bakterii innych niż Lactobacillus oraz leukocytów. To również dobry wynik badania,
  • III stopień – w wymazie stwierdzono zbyt dużą ilość leukocytów oraz bardzo mało pałeczek kwasu mlekowego,
  • IV stopień – wynik świadczy o toczącej się infekcji. W wymazie obecne grzyby lub bakterie, które nie występują naturalnie w pochwie.

Jakie są wskazania do wykonania badania biocenozy pochwy?

Badanie czystości pochwy wykonuje się przede wszystkim w celu oceny stanu flory bakteryjnej pochwy oraz wykluczenia lub potwierdzenia ewentualnych infekcji intymnych lub stanów zapalnych. Badanie biocenozy pochwy pomaga zidentyfikować toczącą się infekcję, która może być wywołana przez bakterie lub grzyby. Ginekolog może zatem zalecić pacjentce zgłoszenie się na badanie czystości pochwy w celu ustalenia przyczyny dolegliwości takich jak świąd, pieczenie, upławy, nieprzyjemny zapach z pochwy, ból podczas oddawania moczu. Przebadanie wymazu z pochwy ułatwia zaplanowanie odpowiedniego leczenia – wyjaśnia ginekolog z prywatnego gabinetu w Białymstoku.

Badanie czystości pochwy można potraktować jako badanie profilaktyczne – pozwala ocenić skład flory bakteryjnej pochwy u pacjentek, które przeszły antybiotykoterapię, mają osłabioną odporność lub cierpią na zaburzenia hormonalne. Na podstawie wyników badania biocenozy pochwy, lekarz może wdrożyć terapię wspomagającą odbudowę flory bakteryjnej. Badanie czystości pochwy jest obowiązkowe dla kobiet ciężarnych. Zazwyczaj wykonuje się je co najmniej trzykrotnie na różnych etapach ciąży, dzięki czemu można monitorować stan flory bakteryjnej pochwy i zapobiegać infekcjom oraz stanom zapalnym, które mogą wpłynąć na rozwój płodu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz