Artykuł sponsorowany

Katarzyna Chyży Usługi projektowo reklamowe: dostosowanie budynku dla osób z niepełnosprawnościami

Katarzyna Chyży Usługi projektowo reklamowe: dostosowanie budynku dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi na co dzień spotykają się z wieloma ograniczeniami architektonicznymi, które utrudniają im swobodne poruszanie się. Zapewnienie pełnej dostępności przestrzeni publicznych oraz miejsc powszechnego użytku to zasadniczy element wyrównania szans osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Sprawdźmy, co na ten temat mówi architekt z Pracowni projektowo reklamowej Katarzyny Chyży.

Adaptacja budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

W Polsce nie obowiązują standardy prawne dotyczące zaadaptowania przestrzeni publicznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami fizycznymi. Jak zauważa specjalista z firmy Katarzyna Chyży Usługi projektowo reklamowe, niektóre miasta wdrażają regulacje dotyczące dostępności przestrzeni miejskich, niemniej przez niespójność nie są w stanie zapewnić właściwych rozwiązań. Ustawodawstwo ogranicza się do likwidacji barier w dostępie do obiektów użyteczności publicznej i budownictwa wielorodzinnego, niemniej brak jednolitych standardów sprawia, że przestrzeń publiczna wciąż nie spełnia wymagań osób niepełnosprawnych. 

Spełnienie „niezbędnych warunków do korzystania z obiektu” jest na tyle ogólnym pojęciem, że wielu zarządców realizuje je wyłącznie w minimalnym zakresie. Co więcej, budynki objęte ochroną konserwatorską pozostają pod pieczą konserwatorską, przez co zdefiniowanie zakresu zmian jest jeszcze bardziej utrudnione – tłumaczy architekt.

Jak wdrożyć rozwiązania architektoniczne dla niepełnosprawnych?

Wszystkie nowo powstające i modernizowane budynki użyteczności publicznej muszą być zaadaptowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co za tym idzie, projekt budowlany, na podstawie którego wykona się planowane prace, powinien zawierać wymagane rozwiązania w tym zakresie. Jak wskazuje architekt z pracowni projektowo reklamowe Katarzyny Chyży, projekt architektoniczno-budowlany musi wyraźnie definiować funkcję, formę i konstrukcję obiektu, charakterystykę ekologiczną i energetyczną, sugerowane rozwiązania techniczne oraz szczegółowy opis dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. 

Opracowanie:
Białystok, Składowa 7 lok. 121
tel. 600 233 665
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz