Artykuł sponsorowany

Kastracja i sterylizacja zwierząt – fakty i mity

Kastracja i sterylizacja zwierząt – fakty i mity

Sterylizacja oraz kastracja to zabiegi chirurgiczne, wykonywane w gabinecie chirurgicznym. Różnią się przebiegiem oraz skutkami, jednak oba te zabiegi mają na celu uniemożliwienie rozrodu zwierząt – najczęściej u psów oraz kotów domowych. Powszechne przekonanie, że kastracji poddawane są samce, a sterylizacji samice jest błędne – sprawdź dlaczego. Dowiedz się, kiedy zalecane są te zabiegi.

Na czym polega zabieg kastracji u zwierząt?

Zabieg kastracji to jedyna pewna metoda pozbawienia zwierzęcia zdolności rozrodczych. Wykonuje się go zarówno u samców, jak i samic. Jest to zabieg chirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą). Podczas kastracji u samców usuwa się całkowicie nasieniowody oraz jądra, natomiast u samic usuwa się macicę oraz oba jajowody. Skutkiem tego zabiegu jest zahamowanie produkcji hormonów płciowych, które odpowiedzialne są za:

  • cykl płciowy, czyli tzw. ruję u samic,

  • znaczenie terenu przez zwierzęta,

  • inne zachowania związanie z rozrodem – np. krycie czy gody.

Do największych zalet zabiegu kastracji, poza całkowita pewnością o braku możliwości rozmnożenia się przez zwierzę, zalicza się korzyści zdrowotne: zmniejszenie ryzyka nowotworów i innych chorób układu rozrodczego czworonogów.

Na czym polega sterylizacja zwierząt?

W przeciwieństwie do zabiegu kastracji sterylizacja nie hamuje produkcji hormonów, a jedynie pozbawia możliwości rozmnażania. Niestety, nie daje również całkowitej pewności o niemożliwości zapłodnienia zwierzęcia. Zabieg ten również wykonuje się w gabinecie weterynaryjnym i należy do grupy zabiegów chirurgicznych wykonywanych w pełnym znieczuleniu. W przypadku samic sterylizacja polega na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów. Istnieje także możliwość usunięcia jajników, ale pozostawienia macicy. Sterylizację można przeprowadzić także u samców – zabieg ten polega na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów bez konieczności ich usuwania.

Niestety, zabieg ten ma swoje minusy – u samic po zabiegu sterylizacji może wystąpić ruja silniejsza i bardziej bolesna dla kotki lub suki niż ta sprzed zabiegu. Co więcej, ze względu na zachowanie gonad, hormony płciowe u zwierząt dalej są produkowane, więc zabieg ten nie zmniejsza znacząco ryzyka zachorowań na nowotwory układu rozrodczego, stany zapalne macicy czy torbiele. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc kastracja zwierzęcia.

Czy kastracja jest bezpieczna dla zwierząt?

Zabieg kastracji to zabieg chirurgiczny, wymagający dużej wiedzy i doświadczenia. W Ożarowie Mazowieckim usługi takie świadczy Gabinet Weterynaryjny Strażacka, zatrudniający wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie. Aby uniknąć komplikacji, przed zabiegiem lekarz weterynarii dokładnie bada zwierzę, wykonuje badania morfologiczne i biochemiczne. Wykonany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa zabieg kastracji, nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia zwierzęcia.

Często spotkać się można z opinią, że zabieg kastracji wiąże się z wystąpieniem nadwagi lub nawet otyłości u wykastrowanego zwierzęcia. Zmiany hormonalne faktycznie mają wpływ na organizm zwierzęcia, jednak przy zachowaniu prawidłowej diety, zaleconej przez weterynarza oraz odpowiedniej ilości ruchu, ryzyko wystąpienia u pupila nadwagi jest minimalne.

Opracowanie:
Ożarów Mazowiecki, Strażacka 1B
tel. 22 353 69 99
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz