Artykuł sponsorowany

Kasacja samochodu - na czym polega?

Kasacja samochodu - na czym polega?

Jeśli samochód jest bardzo awaryjny, a ciągłe naprawy są na tyle kosztowne, że bardziej opłaca się pomyśleć o nowym środku transportu, a do tego zajmuje miejsce na podwórku lub w garażu to albo możesz go sprzedać, co może w tym wypadku być trudne, albo oddać do kasacji w sprawdzonym punkcie, takim jak Armotex w Starogardzie Gdańskim.

Mam niepotrzebne auto. Co dalej?

Jeśli pojazd kompletnie nie nadaje się do jazdy, powinien zostać wycofany z użytku. Obowiązujące przepisy prawa mówią, że po wyrejestrowaniu należy samochód poddać recyklingowi. Odzyskuje się z niego części, które działają i mogłyby zostać wykorzystane w innym pojeździe. Potem, poddaje się samochód kasacji. Robi się to też dlatego, ponieważ auto, które bezczynnie stoi przez dłuższy czas stanowi zagrożenie dla środowiska. Jego elementy nie są biodegradowalne, a jeśli samochód jest pozostawiony w nieodpowiednim miejscu skażeniu może ulec gleba oraz wody gruntowe. By żyć w zgodzie z matką naturą i nie zaśmiecać otoczenia, a przy okazji zarobić na tym pieniądze lepiej poddać auto kasacji, która jest jedynym legalnym sposobem na pozbycie się samochodu.

Jak przebiega proces kasacji pojazdu?

Kasacji można dokonać tylko w legalnie działającym punkcie demontażu pojazdów wycofanych z ruchu drogowego. Przede wszystkim pojazd musi być kompletny, co oznacza, że jego stan powinien być zgodny z tym, co jest wpisane w dowód rejestracyjny. Nie należy przed autokasacją sprzedawać sprawnych części. W przypadku samochodów osobowych ich masa nie może być mniejsza niż 90% wagi wpisanej w dowodzie. Jeśli będzie inaczej, trzeba dopłacić za każdy kilogram, którego brakuje. Proces kasacji zaczyna się od zważenia auta przez pracownika, który odbiera od właściciela pojazdu dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, a następnie przechodzi do zniszczenia tablic rejestracyjnych. W dalszej części następuje demontaż samochodu polegający na oddzieleniu części sprawnych od  tych, które nie nadają się do użytku i zostają zutylizowane. Po kasacji pracownik wydaje stosowny dokument potwierdzający tę czynność. Właściciel auta jest zobowiązany do przekazania dokumentu w wydziale komunikacji i wyrejestrowania pojazdu, w przeciwnym razie nadal będzie musiał opłacać obowiązkowe składki związane z użytkowaniem tego pojazdu.

Poza kasacją samochodów wiele punktów demontażu prowadzi także sprzedaż używanych i nowych części samochodowych. Tak też jest w Armotex. Możnaz tu liczyć na ogromny wybór części, które są sprawdzane i serwisowane. A jeśli chodzi o samą kasację, to jeśli właściciel nie ma jak dostarczyć pojazdu, pracownik firmy podjedzie lawetą i zabierze samochód na swój koszt.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz