Artykuł sponsorowany

Kartony ─ opakowania tanie, wszechstronne i ekologiczne

Kartony ─ opakowania tanie, wszechstronne i ekologiczne

Opakowania stanowią integralny element dzisiejszego świata, trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałoby nasze codzienne życie bez nich. Używamy ich do przechowywania różnych rzeczy, zabezpieczenia produktów na czas transportu i w wielu innych sytuacjach. Jak maksymalnie wykorzystać potencjał opakowań i sprawić by rozwiązania, z których korzystamy, były ekologiczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

Czy istnieje coś takiego jak uniwersalne opakowanie?

Każdy produkt wymaga określonych warunków przechowywania, jest to uzależnione od wielu czynników, m.in. materiału, z jakiego jest wykonany, wielkości czy jego przeznaczenia. Przykładowo, innego opakowania będziemy potrzebować na szklany stół, innego na drewniany, a jeszcze innego na plastikowy. Karton niezbędny do zabezpieczenia stołu szklanego, w przypadku stołu plastikowego lub tego z drewna może zupełnie nie sprawdzić się jako dobre opakowanie. Natomiast delikatne materiały wystarczające do zabezpieczenia artykułów z plastiku nie poradzą sobie z cięższymi, czyli bardziej kruchymi tworzywami. Analogicznie, niektóre rzeczy lepiej opakowywać dzieląc je na części, inne natomiast powinny pozostać w całości. Dlatego każdy przedmiot wymaga indywidualnego podejścia i dobrze dobranego, a często nawet specjalnie zaprojektowanego dla niego, opakowania. Dotyczy to szczególnie ─ opakowań przemysłowych, gdy potrzebne są duże ilości pudełek.

Czy papierowe opakowania rzeczywiście są bardziej ekologiczne od plastiku?

Karton wytwarzany jest z celulozy, czyli substancji pochodzenia roślinnego. Podobnie jak sztuczne materiały poddaje się ją recyklingowi. Ale jako surowiec naturalny papier w czystej postaci też może powrócić do środowiska, nie czyniąc w nim większych szkód. Ważne, aby papier nie był łączony ze sztucznymi surowcami takimi, jak np. folia aluminiowa. Wówczas przetwórstwo wtórne surowców staje się bardziej skomplikowane. W porównaniu do papieru jedynym plusem plastiku jest możliwość ponownego wykorzystania opakowania. Niektórzy uważają, że produkty papierowe przyczyniają się do niszczenia lasów, nie jest to jednak prawdą. Przed rozpoczęciem współpracy z producentem opakowań, warto sprawdzić posiadane przez niego certyfikaty. Na przykład certyfikat FSC gwarantuje, że mamy do czynienia z przedsiębiorstwem, które przywiązuje dużą wagę do wspierania dobrej gospodarki leśnej. Taką firmą jest na przykład Zakład Produkcji Opakowań Jan Legeń, który wdrożył również własny System Kontroli Pochodzenia Produktu, dzięki czemu w procesie produkcji kartonów wykorzystywane są surowce tylko ze sprawdzonych źródeł. Taka postawa firmy powinna być istotnym kryterium podczas poszukiwań dostawcy opakowań, szczególnie dla klientów, którym zależy na wykonaniu usługi bez szkodliwej ingerencji w środowisko naturalne. Opakowania kartonowe, bez domieszki sztucznych surowców, zawsze pozostają najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Do tego im mniej tuszu drukarskiego się na nich znajduje, tym lepiej dla środowiska. Polecane są też opakowania kaszerowane ─ czyli oklejane cienkim papierem ozdobnym. To zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie niż laminowanie, w czasie którego karton lub tekturę pokrywa się folią.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz