Artykuł sponsorowany

Karma specjalistyczna – kiedy warto ją podawać?

Karma specjalistyczna – kiedy warto ją podawać?

Specjalistyczna karma niekiedy okazuje się niezbędna, by poprawić sytuację zdrowotną zwierzaka. Nie należy jednak dobierać jej samodzielnie, ponieważ nieodpowiednie dopasowanie takiego pożywienia może źle wpłynąć na zdrowie pupila. Z tego powodu warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który ustali specjalną dietę na podstawie potrzeb zwierzaka. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest karma specjalistyczna i kiedy się ją podaje.

Karma specjalistyczna to odpowiednio przygotowane pożywienie dla zwierząt domowych, wyróżniające się specyficznym składem. Nie powinna być podawana zdrowym zwierzakom, ponieważ może im zaszkodzić. Przeznaczona jest dla czworonogów, które cierpią na różne schorzenia. Mimo że karma jest łatwo dostępna, nie należy podawać jej samodzielnie. Można to zrobić dopiero po konsultacji z lekarzem weterynarii, który zbada zwierzę i na tej podstawie zaleci specjalną dietę.

Pracownik sklepu zoologicznego Zoo24 wyjaśnia: Składniki znajdujące się w karmie specjalistycznej wspomagają powrót pupila do zdrowia. Najczęściej stosowana jest ona w przypadku chorób przejściowych, ale nie tylko. Niekiedy podaje się ją również jako podstawowy pokarm przy schorzeniach przewlekłych.

W przypadku jakich chorób zalecana jest karma specjalistyczna?

Karma specjalistyczna jest dobierana na podstawie wyników badań, a także przyjmowanych lekarstw oraz wielu innych czynników. Dlatego tak ważne jest zlecenie tego zadania lekarzowi weterynarii. Niekiedy traktowana jest jako dodatkowe pożywienie dla zwierzaka i podaje się ją razem z innymi karmami, a czasem stanowi główny pokarm. Zależy to od decyzji lekarza i stanu zdrowia pupila. Specjalistyczną karmę dla psów oraz kotów podaje się m.in. w przypadku cukrzycy, chorób nerek czy układu pokarmowego. Jest ona zalecana również przy zaburzeniach pracy układu pokarmowego, schorzeniach stawów i problemach z zębami. Niekiedy lekarz weterynarii może ją zapisać, gdy zwierzę cierpi na alergie pokarmowe lub ma nadwagę i konieczne jest przejście na specjalną dietę.

Karma specjalistyczna świetnie sprawdza się również w przypadku psów i kotów przebywających na rekonwalescencji. Często jest zalecana po zabiegach kastracji czy sterylizacji, gdyż wspomaga powrót zwierzaka do zdrowia i odzyskania pełni sił. Nie można jednak samodzielnie decydować o rozpoczęciu czy zakończeniu podawania karmy specjalistycznej. Należy nią karmić zwierzę zgodnie ze wszelkimi zaleceniami lekarza weterynarii. Dzięki temu pupil będzie miał szanse na szybki i pełny powrót do zdrowia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz