Artykuł sponsorowany

Kalendarz wizyt kontrolnych dla kobiet w ciąży

Kalendarz wizyt kontrolnych dla kobiet w ciąży

Każda kobieta powinna wdrożyć w swoim życiu odpowiednią profilaktykę ginekologiczną, wykonując między innymi okresowe badania cytologiczne, wielokrotnie pozwalające na wykrycie pierwszych objawów tworzącego się nowotworu złośliwego szyjka macicy. Dzisiaj dzięki nowoczesnemu sprzętowi gabinetowemu, u ginekologów można również wykonywać zabiegi laserowej rewitalizacji pochwy, czy też leczenie nadżerek i wysiłkowego nietrzymania moczu. Olbrzymią grupą pacjentek gabinetów ginekologicznych, są również oczywiście kobiety w ciąży! To one powinny kilka, a nawet kilkanaście razy w trakcie ciąży i po niej, odwiedzać sprawdzonych specjalistów.

Harmonogram wizyt u ginekologa w trakcie ciąży

W trakcie ciąży kobieta musi odwiedzić gabinet ginekologiczny kilkukrotnie. To wtedy przeprowadzane są badania zarówno stanu płodu, jak i zdrowia przyszłej matki. Jest to ważne między innymi dla eliminowania nawet bardzo ciężkich schorzeń dziecka, w jego fazie rozwoju. Kalendarz wizyt kontrolnych jest bardzo elastyczny i zawsze jest ustalany indywidualnie dla każdej kobiety. Ogólnie przyjmuje się jednak, że ciężarna pacjentka, powinna zjawić się u ginekologa pierwszy raz do 10 tygodnia ciąży. Następne wizyty będą zaplanowane na 11-14 tydzień ciąży, a potem na: 15-20 tydzień ciąży, 21-26 tydzień ciąży, 27-32 tydzień ciąży, 33-37 tydzień ciąży, 38-39 tydzień ciąży, a po 40 tygodniu w odstępach 2-3 dniowych, w celu wykonania badania KTG i USG, a także przygotowania do porodu. Po 41 tygodniu u większości kobiet następuje szpitalne rozwiązanie ciąży. Po nim kobieta w kolejnych regularnych odstępach czasowych, powinna udawać się na konsultacje ginekologiczne, w celu określenia prawidłowości dróg rodnych itd.

Ważne badania wykonywane w ciąży

Wbrew pozorom w trakcie przebiegu ciąży, badania nie są przeprowadzane raz, ale te same mogą być powtarzane wielokrotnie. Ważna jest bowiem stała diagnostyka rozwoju płodu i zdrowia matki. Wykonywane powinny być bezsprzecznie badania: grupy krwi i Rh, przeciwciał odpornościowych, morfologia krwi, ogólne moczu, cytologiczne, czystości pochwy, stężenia glukozy we krwi na czczo, VDRL, HIV, HCV, w kierunku toksoplazmozy i różyczki, ultrasonograficzne, stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75g glukozy (w 24-28 tyg. ciąży) – dwukrotne oznaczenie stężenia glukozy: przed podaniem glukozy (na czczo) oraz po 2 godz. od podania glukozy, przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh (-), antygenu HBs, a także zlecona kontrola u okulisty, stomatologa, często u hematologa i kardiologa. W przypadku dużego obciążenia kręgosłupa, ginekolog może zalecić wizytę u fizjoterapeuty, lub ortopedy. Olbrzymim doświadczeniem dziedzinowym, wyróżnia się między innymi lek. med. Bożena Kotowska, która prowadzi swój Prywatny Gabinet Ginekologiczny w Tucholi i Czersku – warto również odwiedzić dedykowaną stronę www, gdzie znajdziesz informacje na temat medycyny estetycznej ginekologicznej (np. zabiegu ujędrniania i odmładzania pochwy).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz