Artykuł sponsorowany

Jolanta Siemaszkiewicz Gabinet Stomatologiczny – Czym jest stomatologia zachowawcza?

Jolanta Siemaszkiewicz Gabinet Stomatologiczny – Czym jest stomatologia zachowawcza?

Próchnica to niemal choroba cywilizacyjna, która dotyka z roku na rok coraz młodszych pacjentów gabinetów stomatologicznych. Warto wiedzieć, że zmiany próchnicze mogą dotknąć zarówno dzieci, które mają zęby mleczne, jak i „młode” wyrastające zęby. W gabinetach stomatologicznych, takich jak gabinet dr Jolanty Siemaszkiewicz w Kutnie duży nacisk kładzie się na tzw. stomatologię zachowawczą. Na czym ona polega? Czy leczenie zachowawcze boli?

Nowoczesna stomatologia daje szerokie możliwości leczenia chorób zębów różnego rodzaju, przyzębia, czy też jamy ustnej. Do najczęściej stosowanych form leczenia różnego rodzaju problemów związanych ze stanem zdrowia zębów pacjentów zalicza się tzw. stomatologię zachowawczą. Jej celem jest leczenie i profilaktyka próchnicy. Na samym początku warto powiedzieć, że biorąc pod uwagę olbrzymi postęp technologiczny, jaki odbywa się w ciągu ostatnich lat w dziedzinie stomatologii, leczenie próchnicy nie boli. Nawet w przypadku zaawansowanej próchnicy, zapalenia miazgi zęba, gdy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego (leczenia endodontycznego), może być ono wykonane całkowicie bezboleśnie dla pacjenta.

Dlaczego leczenie zachowawcze jest konieczne?

Próchnica to bardzo zdradliwa choroba, która w głównej mierze pochodzi z zaniedbań w utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej. Rozwój próchnicy możliwy jest, gdy na powierzchni zębów nagromadzone są bakterie, będą dostawały przez długi czas pożywkę w postaci cukru pochodzącego z resztek jedzenia, spożywanych napojów. Czas pozostawienia resztek pokarmowych na zębach ma kluczową rolę w powstaniu zmian próchniczych. W gabinetach stomatologicznych również w Gabinecie Stomatologicznym w Kutnie dr Joanny Siemaszkiewucz, które stawiają nie tylko na precyzyjne leczenie dentystyczne, ale również edukację, wiele mówi się o tym, że zwykłe szczotkowanie zębów, może uchronić pacjenta przed rozwojem próchnicy. Nawet jeśli jego zęby są „podatne na próchnicę”.

Leczenie zachowawcze możliwe jest głównie w postaci trzech rodzajów zabiegów: leczenia próchnicy, wspomnianego leczenia endodontycznego oraz odbudowy tkanek zęba (wypełnienia). Jedną z ważniejszych form zapobiegania zmianom próchnicznym jest regularne poddawanie zębów kontrolom stomatologicznym. Im wcześniej bowiem zostanie wykryta zmiana próchnicza, tym leczenie próchnicy będzie mniej inwazyjne, mniej kosztowne oraz nieprzyjemne dla pacjenta. W dzisiejszych czasach każdy rodzaj leczenia nie tylko w stomatologii zachowawczej może odbywać się w znieczuleniu miejscowym, przez co zabiegi stomatologiczne przebiegają całkowicie bezboleśnie. Ważne jest, aby nie dopuścić do rozwoju zmian próchniczych. Jeśli jednak działania profilaktycznie nie pomogą, należy dążyć do rozpoczęcia leczenia próchnicy możliwie jak najszybciej od zaobserwowania pierwszych „białych plam” na zębach.

Co warto wiedzieć o profilaktyce w stomatologii zachowawczej?

Całkowicie uzasadnione są stwierdzenia i apel stomatologów, który mówi, że podstawową zasadą właściwej higieny zębów i jamy ustnej jest poddawanie się regularnym wizytom profilaktycznym, kontrolnym. Ważne jest również, aby okresowo poddawać się stomatologicznym zabiegom profilaktycznym, jak usuwanie kamienia i płytki nazębnej, ocenie występowania ognisk próchnicznych, czy też piaskowania lub lakierowania zębów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz