Artykuł sponsorowany

Jodła kaukaska – ciekawostki i uprawa. Sprawdź, co warto wiedzieć

Jodła kaukaska – ciekawostki i uprawa. Sprawdź, co warto wiedzieć

Jodła kaukaska, nazywana inaczej jodłą Nordmanna to drzewo, które zachwyca. Pochodzi z rodziny sosnowatych. Jodła kaukaska doskonale sprawdza się jako ozdoba przy przydomowym ogrodzie. Ten gatunek drzewa uznaje się jako jedno z najcenniejszych, reliktowych gatunków endemicznych. Jodłę można spotkać w Turcji, Gruzji, Armenii, Abchazji. Jodła kaukaska rośnie również w rosyjskich górach.

Duńska choinka

Nazwa drzewa pochodzi od rosyjskiego i fińskiego botanika, jakim był Aleksander Dawidowicz von Nordmann. W 1836 to właśnie on ją odkrył na Kaukazie. Wówczas stała się najpopularniejszą choinką, która kojarzona była z Bożym Narodzeniem.

Pierwsze słuchy o jodłach zaczęły się na terenie Danii. Zauważono je po raz pierwszy w 1848 roku. Najlepiej rozwijają się podczas łagodnej zimy. Sprzyja im wilgotne powietrze, dlatego klimat, w jakim znajduje się Dania jest idealny dla tego typu drzewek. W związku z tym, Dania stała się głównym eksporterem choinek.

Szkółki drzew, takie jak Tht Nordmann, funkcjonujące na naszym rynku, również zajmują się hodowlą i uprawą jodły kaukaskiej.

Cechy charakterystyczne

Co ciekawe, Duńczycy z ciekawości policzyli igły, które znajdują się na jodle. Ku zdziwieniu, przy 120 cm drzewku – ilość igieł wynosi 200 000, natomiast przy wyższym drzewku o 50 cm – igieł jest 300 000.

Wśród charakterystycznych cech wyróżnia się:

  • długowieczność – drzewno może dożyć nawet 700 lat,
  • maksymalna wysokość to nawet 60-80 m,
  • korona jodły jest symetryczna i regularna, a wraz z wiekiem przybiera kształt kolumnowy,
  • kolor jodeł jest zmienny – od zieleni po jej różne odcienie i szarość,
  • jodła kaukaska kwitnie w maju – kwiaty są żeńskie i męskie.

Jak uprawiać jodłę kaukaską?

Najdogodniejsze warunki do uprawy jodły kaukaskiej to półzacienione lub słoneczne miejsca. Należy jednak pamiętać, że rośliny trzeba chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. Północne zbocza i wysoka wilgotność powietrza to doskonałe stanowisko dla jodeł.

Aby jodła kaukaska dobrze rosła, warto zadbać o świeżość, żyzność oraz wilgotność gleby. Dobrze sprawdzi się uprawa o podłożu gliniastym, bogatym w próchnicę.

Biorąc pod uwagę inne rodzaje jodeł, kaukaska nie jest wcale wymagająca w hodowli. Najważniejsze są pierwsze tygodnie, kiedy tuż po przesadzeniu należy zadbać o jej odpowiednie nawodnienie. Istotna jest wówczas wilgotna gleba, szczególnie w letnich miesiącach. Wraz z wiekiem, jodły kaukaskie stają się coraz mocniejsze i nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz