Artykuł sponsorowany

Jednolity Plik Kontrolny – co trzeba wiedzieć?

Jednolity Plik Kontrolny – co trzeba wiedzieć?

Przedsiębiorstwa mają obowiązek przekazywać organom państwowym różnego rodzaju sprawozdania i raporty, które pozwalają na kontrolę danej działalności. Jednym z takich właśnie dokumentów jest Jednolity Plik Kontrolny. Jego głównym celem jest usprawnienie działania organów podatkowych i przeprowadzanych przez nich kontroli. Ale na czym dokładnie polega JPK? Co powinien zawierać i kto musi go sporządzać? Wyjaśniamy.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny nie jest tworem wymyślonym przez Polskę, ale został zaczerpnięty z europejskiego rozwiązania SAF-T, które wprowadziły państwa, takie jak Portugalia, Francja, Niemcy, Luksemburg i Austria. Jest to zbiór raportów zawierających szczegółowe dane dotyczące działalności firmy przygotowany w ustandaryzowanej formie. Głównymi celami wprowadzenia JPK było usprawnienie przekazywania danych elektronicznych do organów skarbowych, uszczelnienie systemu podatkowego oraz szybkie wykrywanie ewentualnych nadużyć. Jednolity Plik Kontrolny zawiera raporty z danymi dotyczącymi:

  • ewidencji zakupu i sprzedaż, 
  • faktur VAT, 
  • ksiąg rachunkowych, 
  • magazynu, 
  • wyciągów bankowych
  • ksiąg przychodów i rozchodów,
  • ewidencji przychodów.

Kogo obowiązuje JPK?

Jeszcze na samym początku, gdy w 2015 roku JPK został wprowadzony do Polski, jego składanie nie było obligatoryjne. Jednak aktualnie obowiązek sporządzania tego dokumentu dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy pozostają czynnymi podatnikami VAT. A więc nie ma znaczenia czy są to przedsiębiorstwa duże, średnie, czy też mikro. Jedynie podatnicy zwolnieni z VAT nie muszą przygotowywać plików JPK_V7 (plik, który od 2020 roku zastąpił JPK_VAT i deklarację VAT7).

Jak składać Jednolity Plik Kontrolny?

Układ i format Jednolitego Pliku Kontrolnego szczegółowo określa Ministerstwo Finansów, które na swojej stronie publikuje aktualne schematy. JPK_V7 należy wysyłać cyklicznie co miesiąc, natomiast pozostałe struktury przekazywane się do organów skarbowych na ich żądanie. Trzeba jednak pamiętać, że jakiekolwiek nieprawidłowości w JPK grożą nałożeniem kar finansowych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest korzystanie z pomocy doświadczonej księgowej, takiej jak Kamila Grynia, która prowadzi Biuro Rachunkowe w Bolewicach. Wykwalifikowana księgowa nie tylko wie, jak uzupełniać wszelkie raporty finansowe pod względem formalnym i merytorycznym, ale też potrafi obsługiwać programy do generowania plików JPK. To daje pewność, że wszelkie dokumenty przekazane do organu skarbowego będą zgodne z wymaganiami oraz złożone w wyznaczonym terminie.

Opracowanie:
Bolewice, Leśna 7A
tel. 880 158 252
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz