Artykuł sponsorowany

Jakość oleju a trwałość silnika

Jakość oleju a trwałość silnika

Użytkownicy aut w większości wiedzą, że regularna wymiana oleju jest absolutnie niezbędna dla prawidłowej pracy silnika.  Warto jednak przyjrzeć się temu dokładniej, jeśli zależy nam na właściwej eksploatacji auta, będącej warunkiem trwałości i długowieczności silnika. Wskazana zatem jest podstawowa znajomość funkcjonowania silnika i istota oleju, aby móc dobrać najlepszy.

Olej silnikowy a smarowanie części trących

W powszechnej opinii olej silnikowy pełni funkcję natłuszczania, podobnie jak smary. Jednak, jak wskazują specjaliści z firmy Max-Oil s.c. Oleje Filtry Smary, nie jest to jedyna funkcja oleju w silniku samochodowym. Nie ulega jednak wątpliwości, że obniżanie tarcia pomiędzy pracującymi w silniku elementami jest jego kluczową i niezbędną rolą.

Podstawą pracy silnika, która wprawia w ruch układ napędowy, jest poruszanie się tłoków umieszczonych w cylindrach. Tłoki te, ciasno osadzone, wymagają zastosowania oleju, by tarcie wytworzone pomiędzy nimi a ściankami cylindrów zostało zmniejszone do minimum, umożliwiając regularną i płynną pracę silnika. Filtry oleju, o których w tym kontekście należy wspomnieć, zabezpieczają przed ewentualnymi zanieczyszczeniami, które mogłyby się przedostać, powodując zniszczenie silnika. Filtry oleju należy regularnie wymieniać z chwilą wymiany samego oleju. 

Olej silnikowy a funkcja chłodzenia

Oleje pełnią w silniku dodatkową funkcję, jaką jest chłodzenie. Niektóre elementy silnika chłodzone są cieczą chłodzącą, ale część konstrukcji silnika schładzana jest jedynie olejem. Zalicza się do nich głównie elementy newralgicznego dla silnika układu korbowego oraz rozrządu, a także ścianki cylindrów. Od prawidłowego chłodzenia w dużej mierze zależy żywotność silnika, dlatego należy skrupulatnie dbać o wymianę oleju zgodnie z zaleceniami producenta auta. Wydłużymy życie auta nawet o kilka lat, regularnie wymieniając olej.

Standardowa hurtownia motoryzacyjna ma w ofercie filtry i  oleje samochodowe różnych producentów dopasowanych do konkretnych wersji silników, jak na przykład oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Ważne jest, aby dobierać olej silnikowy do konkretnego modelu auta, ponieważ różnice pomiędzy odmianami tych olejów są w wielu wypadkach dość znaczące ze względu na ich dostosowanie do określonego typu silnika.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży