Artykuł sponsorowany

Jakimi przypadłościami zajmuje się chirurg stomatolog?

Jakimi przypadłościami zajmuje się chirurg stomatolog?

W obrębie zainteresowania chirurga stomatologa znajdują się nie tylko zęby, ale cała jama ustna. Specjalista ten jest w stanie pomóc z problemami, przy których kończą się kompetencje „zwykłego” dentysty, ponieważ ma wiedzę i umiejętności zarówno z zakresu chirurgii, jak i stomatologii. Przyjrzyjmy się bliżej, jakimi przypadłościami zajmuje się chirurg stomatolog.

Ekstrakcja ósemek i zębów zatrzymanych

Zęby mądrości stosunkowo często zatrzymują się w kości lub wyrzynają się jedynie częściowo. To samo może się jednak stać z innymi zębami – mówi się wówczas o zębach zatrzymanych. Zatrzymane ósemki usuwa się, jeśli powodują dolegliwości w obrębie jamy ustnej, natomiast w przypadku zatrzymanych zębów przednich zazwyczaj przeprowadza się ściąganie zęba. W obydwu sytuacjach może być niezbędna pomoc chirurga stomatologicznego, który dokona usunięcia zębów częściowo lub w całości zatrzymanych w żuchwie albo szczęce.

Zabiegi chirurgiczne przed wszczepieniem implantów

W ramach przygotowania do zabiegów z zakresu protetyki lub implantologii niezbędne mogą okazać się zabiegi chirurgiczne. W niektórych sytuacjach niezbędna jest augmentacja kości, czyli uzupełnienie ubytków kostnych spowodowanych utratą korzeni zębów lub podniesienie dna zatoki szczękowej. Również sam proces wszczepienia implantów (związany z koniecznością przecięcia dziąseł oraz nawierceniem kości), jest wykonywany przez chirurga stomatologa. Te oraz inne wymienione zabiegi wykonuje się w gabinetach Codziennej Stomatologii w Dąbrowie Górniczej i Mysłowicach.

Resekcje i hemisekcje

Chirurg stomatolog zajmuje się także przypadłościami w obrębie korzeni zębów. Do podstawowych zabiegów zalicza się resekcję wierzchołka korzenia. Jest to zabieg mikrochirurgiczny, który polega na usunięciu wierzchołka korzenia, zazwyczaj wraz ze zmienioną chorobową tkanką. Następnie korzeń zabezpiecza się, aby uchronić go przed pojawieniem się kolejnego stanu zapalnego. Hemisekcja polega natomiast na częściowym usunięciu korony i korzenia zęba, jeśli w ich obrębie występują zmiany, których nie da się leczyć zachowawczo. Pozostała część zęba zostaje wówczas bazą do odbudowy protetycznej.

Inne zabiegi wykonywane przez chirurga stomatologa

Skomplikowane choroby przyzębia, torbiele, zmiany chorobowe błony śluzowej, urazy szczęki – każdą przypadłość w obrębie jamy ustnej i okolic możemy skonsultować ze specjalistą, jakim jest chirurg stomatolog. Warto jednak wybrać doświadczonego lekarza, ponieważ wszelkie zabiegi w tej dziedzinie stomatologii wymagają wprawnej ręki i doświadczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz