Artykuł sponsorowany

Jakim badaniom podlega woda w basenie?

Jakim badaniom podlega woda w basenie?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, określa częstotliwość pobierania próbek wody na pływalniach, metodyki referencyjne analiz i sposób oceny, czy woda na pływalniach odpowiada wymaganym warunkom oraz sposób informowania ludności o jakości wody na pływalniach. Jak najprościej ująć, jakim badaniom podlega woda w basenie?

Wymagania mikrobiologiczne i fizykochemiczne dla wody w basenie

Każdy, kto choć raz przeglądał jakiekolwiek Rozporządzenie obowiązujące w Polsce, ten na pewno doskonale wie, w jak zawiły sposób takie dokumenty są tworzone. Skomplikowany język i setki odnośników do różnych przepisów i załączników. W naszym artykule postaramy się w prosty sposób zinterpretować przepisy dotyczące badaniom wody w basenie. Woda w basenie musi spełniać konkretne wymagania mikrobiologiczne i fizykochemiczne. W Rozporządzeniu są one ujęte w tabelach dwóch załączników. Wymienimy tylko konkretne parametry:

  • wymagania mikrobiologiczne: escherichia coli, pseudomonas aeruginosa, ogólna liczba mikroorganizmów, gronkowce koagulazododatnie, legionella sp.,
  • wymagania fizykochemiczne: potencjał redox (oksydoredukcyjny), pH, chlor wolny, mętność, chlor związany, chloroform, suma THM, glin, żelazo, azotany, ozon, kwas izocyjanurowy, utlenialność.

Oceny spełniania wymienionych wymagań dokonuje zarządzający pływalnią.

Podstawy oceny spełniania wymagań

Oceny spełniania wymagań wymienionych powyżej dokonuje się na podstawie trzech punktów:

  1. bieżącej obserwacji, która zawiera udokumentowane spostrzeżenia i podejmowane czynności (np. notowanie informacji o przejrzystości wody, stwierdzonych widocznych zanieczyszczeniach i podjętych działań naprawczych),
  2. systematycznego i udokumentowanego nadzoru pracy urządzeń i rejestrowania wyników pomiaru jakości wody,
  3. systematycznych i udokumentowanych badań jakości wody.

Drugi punkt mówi dokładnie o tym, że nie rzadziej niż co 4 godziny w trakcie godzin użytkowania pływalni, należy rejestrować: pH wody, potencjał redox, stężenie chloru wolnego, temperaturę wody. Nie rzadziej niż raz na dobę w godzinach użytkowania pływalni należy rejestrować parametr chloru związanego. A co zresztą parametrów? - Jak mówi nam przedstawiciel firmy AQUALINE z okolic Warszawy, badania wody prowadzone są zgodnie z harmonogramem, który ustala się z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym. Usługi serwisowania basenów, a także atrakcji wodnych, jak serwisowanie fontann itp., muszą być realizowane przez specjalistów inżynierii wody. Dodajmy przy tym, że badania próbek wody z basenów wykonywane są w certyfikowanych laboratoriach.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz