Artykuł sponsorowany

Jakie zastosowanie w budownictwie mają piaski siane i płukane?

Jakie zastosowanie w budownictwie mają piaski siane i płukane?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów sypkich w branży budowlanej jest zdecydowanie piasek. Jest on podstawowych elementem wielu zapraw, ale nie tylko. Stworzyć można z niego również m.in. podłoże pod kostkę. Piaski w ofercie sprawdzonych dostawców występują w różnych wariantach. Do jakich celów stosuje się materiały tego typu proponowane w wersji sianej i płukanej?

Piasek siany idealny do zapraw murarskich

Spośród materiałów sypkich wykorzystywanych w budownictwie, należy wyróżnić piasek siany. Zawiera on sporo tzw. drobnicy, co wyróżnia go spośród innych piasków. Mimo takiej samej frakcji, jak np. wariant płukany, ziarno pozostaje niezbyt grube, nie zawiera dodatkowo zbędnych elementów w postaci kamieni czy gliny i tym samym doskonale nadaje się do wykorzystania w celu przygotowywania zapraw. To właśnie piasek siany dodany do cementu i wody oraz poddany odpowiedniemu mieszaniu staje się materiałem niezbędnym chociażby przy pracach murarskich.

Niewielki rozmiar ziaren w piasku sianym sprawia, że jest on używany również do produkcji szklanych elementów dla branży budowlanej. Powstają z niego przede wszystkim szyby, które następnie wypełniają okna stosowane w różnego rodzaju obiektach użytkowych. Piasek siany powinien o frakcji 0-1 i 0-2 mm oferowany jest przez firmę Topaz, która jednocześnie proponuje usługi jego transportu. Szeroki asortyment materiałów sypkich obejmuje też piasek płukany. Jakie jest jego zastosowanie w budownictwie?

Zastosowanie piasku przy układaniu kostki brukowej

Przesiewany na mokro piasek płukany jest zasadniczo bardzo zbliżony do piasku sianego pod względem parametrów. Wykazuje on bardzo dobry współczynnik zagęszczenia, co pozwala stosować go również do tworzenia zapraw. Jest jednym ze składników tzw. chudego betonu, ale wykorzystywany jest też do przygotowywania słynących z bardzo dużej wytrzymałości betonów konstrukcyjnych. Zalicza się do nich tworzenie mas bitumicznych stanowiących trwałą i solidną drogę dla pojazdów mechanicznych, ale nie tylko.

Piasek płukany świetnie sprawdza się przy pracach brukarskich. Układanie kostki na podsypce z piasku i wypełnianie nim szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami brukowej ścieżki – to czynności, które wymagają wysokiej jakości materiału sypkiego. Zastosowanie piasków sianych i płukanych w budownictwie jest zatem bardzo szerokie. Warto postawić na dystrybutora, który nie tylko jest w stanie zapewnić wystarczającą ilość konkretnego typu piasku, ale świadczy też usługi w zakresie jego transportowania do miejsca wskazanego przez klienta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz