Artykuł sponsorowany

Jakie zalety ma stosowanie białka serwatkowego?

Jakie zalety ma stosowanie białka serwatkowego?

Białko serwatkowe to jedno z najpopularniejszych źródeł łatwo przyswajalnego białka, które przeznaczone jest nie tylko dla osób aktywnych fizycznie i sportowców, ale również pozwala w prosty sposób uzupełnić niedobory. Proces jego powstawania m.in. polega na poddawaniu pasteryzowanego mleka specjalnym procesom filtracji. Zobacz, jak powstaje białko serwatkowe i dlaczego warto włączyć je do swojej diety.

Białko serwatkowe - co to jest?

Białko to podstawowy budulec wszystkich tkanek, konieczny do wzrostu oraz regeneracji, co powoduje, że jest niezbędnym składnikiem pozwalającym na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. - Niektóre osoby mogą wymagać dodatkowego uzupełnienia braków białka w organizmie, dlatego też sięgają one po czystą formę białką, jaką jest białko serwatkowe. W uproszczeniu są to wyodrębnione z mleka szczepy białek serwetkowych o najwyższej wartości, które występują w różnych formach, m.in. pod postacią koncentratów, izolatów oraz hydrolizatów. - wyjaśnia przedstawiciel firmy A-lima Bis, oferującej technologie membranowe.

Jak powstaje białko serwatkowe?

Aby otrzymać białko serwatkowe produkt musi zostać poddany odpowiednim procesom fizycznym z zastosowaniem specjalistycznych maszyn. Pierwszym procesem jest ultrafiltracja z użyciem membran, która polega m.in. na zatrzymaniu dużych cząsteczek przez membranę, a następnie za sprawą różnych wielkości cząsteczek, oddzieleniu białka od laktozy oraz składników mineralnych. Taka metoda pozwala na uzyskanie koncentratu białka serwatkowego, czyli WPC, które zawiera od 35 do 85% białka. WPC najczęściej znajduje zastosowanie do produkcji lodów, w przemyśle piekarniczym, ale także do wytwarzania żywności dietetycznej oraz przeznaczonej dla sportowców.

Natomiast dzięki zwielokrotnieniu procesów filtracji istnieje możliwość uzyskania produktu o wiele czystszego, o zawartości białka dochodzącego niemal do 90%, które nazywane jest białkiem WPI, jednocześnie posiadającym mniejsze ilości tłuszczu oraz laktozy. Aby otrzymać czyste i naturalne białko ostatnim etapem jest również poddanie produktu procesom mikrofiltracji membranowej, w wyniku których otrzymane białko serwatkowe pozostaje suche oraz sypkie, które także często stosowane jest w formułach dla niemowląt.

Jakie zalety ma stosowanie białka serwatkowego?

Większość osób uważa, że białko serwatkowe stosowane jest wyłącznie przez sportowców. Bez wątpienia jest to prawda, ponieważ taki produkt stanowi łatwo przyswajalne źródło białka będące głównym składnikiem budulcowym mięśni. Przede wszystkim utrzymuje reakcję anaboliczną podczas treningu oporowego oraz właściwości antykataboliczne podczas treningu cardio. Dzięki zawartości aminokwasów BCAA, białko serwatkowe bierze także udział w procesach regeneracyjnych włókien mięśniowych po treningu. Jedną z zalet białka serwatkowego jest również wygoda jego stosowania, mianowicie można szybko przygotować je, np. w postaci szejka.

Białko serwatkowego z racji tego, że jest pełnowartościowe i wykazuje maksymalną przyswajalność, niesie za sobą wiele korzyści nie tylko dla osób uprawiających aktywność fizyczną. Ze względu na zawartość aminokwasów i glutaminy, białko serwatkowe przyspiesza metabolizm oraz zapewnia uczucie sytości, dlatego też chętnie stosowane jest jako składnik diety redukcyjnej. Produkty wykonane z użyciem białka uzupełniają również każdą dietę w niezbędne substancje, takie jak magnez, wapń i błonnik oraz mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, m.in. obniżając ciśnienie krwi i zmniejszając ryzyko zawału serca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz