Artykuł sponsorowany

Jakie wyróżniamy kruszywa budowlane i jak się je dzieli?

Jakie wyróżniamy kruszywa budowlane i jak się je dzieli?

Kruszywa budowlane, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej stosuje się w branży budowlanej. Służą one między innymi jako materiały podczas budowy dróg, podjazdów, budynków czy rozmaitych zapraw. Na rynku wyróżnia się wiele rodzajów kruszyw, które różnią się od siebie wyglądem, właściwościami, parametrami oraz zastosowaniem. Zatem jakie kruszywa budowlane są najczęściej spotykane i w jaki sposób się je klasyfikuje?

Kruszywa budowlane – czym są i jak się je pozyskuje?

Kruszywa to sypkie materiały, które charakteryzują się ziarnistą budową. Ich właściwości sprawiły, że powszechnie wykorzystywane są do wszelkich prac budowlanych, w tym do tworzenia budynków, dróg, a także w pracach ogrodowych. Wśród najbardziej znanych kruszyw znajdziemy między innymi piasek, żwir, tłuczeń, grys, pospółkę i otoczaki. Wspomniane materiały znajdziemy m.in. w ofercie firmy Umikop z Zaborówca w województwie wielkopolskim.

Istnieją dwie główne metody pozyskiwania wspomnianych kruszyw. Pierwsza to wydobywanie ich z kopalni, a druga to recykling. W tym drugim przypadku niezbędne jest poddanie kruszyw mechanicznemu przetworzeniu i uszlachetnieniu, aczkolwiek takie procesy mają swoje korzyści. Przede wszystkim kruszywa pozyskiwane z odzysku to brak konieczności wykorzystywania zasobów naturalnych, a poza tym recykling gruzu przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów budowlanych, co także ma korzystny wpływ na środowisko naturalne.

Jak dzieli się kruszywa?

Kruszywa budowlane można podzielić na wiele sposobów. Zwykle bierze się pod uwagę ich pochodzenie, sposobów pozyskiwania, a także wielkość oraz gęstość objętościową. Gdy przyjrzymy się bliżej pierwszemu z wymienionych aspektów, wówczas mamy do czynienia z kruszywami naturalnymi oraz sztucznymi. Naturalne kruszywa budowlane to materiały, które mają mineralne pochodzenie i powstały wskutek erozji skał lub pozyskano je w sposób mechaniczny poprzez rozkruszanie litych skał. Przed ich użytkowaniem poddawane są procesowi uszlachetnienia, czyli usuwa się z nich pyliste zanieczyszczenia. Z koeli kruszywa budowlane sztuczne to materiały, które poddawane są recyklingowi i obróbce cieplnej. W ten sposób powstają takie kruszywa jak np. glinoporyt oraz keramzyt.

Kolejny powszechnie wykorzystywany podział kruszyw uwzględnia ich ziarnistość, czyli wielkość ziaren. Przyjmując to kryterium, mamy do czynienia z:

  • kruszywami drobnymi,
  • kruszywami grubymi,
  • kruszywami o uziarnieniu ciągłym.

Drobne kruszywa budowlane charakteryzują się wielkością ziaren nieprzekraczającą 4 mm. Grube kruszywa to materiały o ziarnistości powyżej 4 mm, a te o ciągłym uziarnieniu to mieszanka wcześniej wymienionych materiałów. Istnieją także kruszywa naturalne, które pochodzą z rzek i lodowców, a ich ziarna mają wielkość do 8 mm. Jeżeli pod uwagę weźmiemy gęstość objętościową kruszyw, wtedy wyróżniamy kruszywa lekkie, zwykłe oraz ciężkie.

Opracowanie:
Zaborówiec, Powstańców Wielkopolskich 18
tel. 65 549 44 24
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz