Artykuł sponsorowany

Jakie wyróżnia się rodzaje obróbki skrawaniem?

Jakie wyróżnia się rodzaje obróbki skrawaniem?

Sposobem na nadanie komponentom metalowym pożądanego kształtu jest obróbka skrawaniem. To proces, który pozwala na uzyskanie oczekiwanych form. To jej zawdzięczamy kształty maszyn, urządzeń, przedmiotów użytkowych, a ponadto pojedynczych elementów i różnych elementów wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. W tym przypadku stosuje się techniki: ścierną, wiórową obwiedniową i erozyjną.

Kilka słów o metodzie ściernej i wiórowej

Metoda ścierna i wiórowa to bardzo często stosowane techniki obróbki skrawaniem. Pierwsza pozwala na nadanie tworzywu gładkości. Cechą charakterystyczną jest niewielka inwazyjność działania. Wynika to z tego, że mamy tutaj do czynienia z najmniejszą głębokością wykonywanego procesu. Wykorzystuje się w niej mechaniczne szlifowanie komponentów taśmowe, ściernicą, gładzenie osełkowe, a także oscylacyjne. Zalicza się także tutaj działania z zastosowaniem luźnego ścierniwa.

Metoda wiórowa obróbki skrawaniem powoduje usuwanie większych fragmentów materiału z wykorzystaniem narzędzia skrawającego wyposażonego w geometryczne ostrza. Wymienia się zatem obróbkę średnio dokładną, dokładną, bardzo dokładną, a ponadto zgrubną. Ma zastosowanie podczas obrabiania krzywoliniowego i wykonywania różnych otworów, a także powierzchni wewnętrznych. - wskazuje specjalista reprezentujący przedsiębiorstwo Rolbud FPH Andrzej Igła ze Żnina. Wykorzystuje się ją do produkcji kół zębatych.

Podstawowe informacje dotyczące metody erozyjnej

Metoda erozyjna różni się znacznie od innych technik obróbki skrawaniem. Używana jest w przypadku nadawania odpowiedniej formy materiałom, które bardzo trudno jest poddać innym rozwiązaniom. Polega ona na tym, że do usuwania fragmentów tworzywa wykorzystuje się ultradźwięki, wyładowania atmosferyczne, a ponadto strumienie konkretnych cząstek, takich jak jony, elektrony, fotony, wyróżniające się znacznym stopniem koncentracji energii kinetycznej.

Obróbka skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem CNC pozwala na szybkie nadanie pożądanych form i uzyskanie dowolnych krzywizn, a ponadto skomplikowanych powierzchni. Wykonywana jest ona na maszynach, które są sterowane numerycznie. Takie działanie nie ogranicza się wyłącznie do metali. Podkreślić należy fakt, że jest ona podstawą wielu technologii, które związane są z produkcją komponentów z tworzyw sztucznych. Zauważyć należy, że obróbka skrawaniem CNC stosowana jest praktycznie w każdej gałęzi przemysłu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz