Artykuł sponsorowany

Jakie wymienia się podstawowe założenia rehabilitacji onkologicznej?

Jakie wymienia się podstawowe założenia rehabilitacji onkologicznej?

Rehabilitacja onkologiczna wchodzi w skład metod wykorzystywanych w leczeniu nowotworów. Działania prowadzone są od wykrycia nieprawidłowości, podczas procesu leczenia, a także po wyleczeniu raka. Skupia się przede wszystkim na przywróceniu zdolności ruchowej na tyle, ile jest to możliwe. Zmierza także do zapewnienia powrotu pacjentom do aktywności społecznej, zawodowej, czy też rodzinnej.

Podstawowe informacje dotyczące rehabilitacji onkologicznej

Rehabilitacja onkologiczna jest bardzo ważnym elementem w procesie zwalczania choroby nowotworowej. Im wcześniej trafi się pod opiekę specjalisty, tym lepiej dla całej terapii onkologicznej. Rehabilitacja pozwala ograniczyć stres, a także napięcie nerwowe, które jest nieodzownym elementem choroby nowotworowej. W skład działań rehabilitacyjnych wchodzą trzy zasadnicze elementy, a mianowicie fizjoterapia, kuracja, która opiera się o różne rodzaje energii, a także metody korzystające z ruchu.

Jakie są podstawowe cele rehabilitacji onkologicznej?

Rehabilitacja onkologiczna ma na celu ograniczenie dolegliwości bólowych. Ważnym elementem jest poprawa odporności, a także aktywności mięśni i stawów. W celu zwiększenia rezultatów działania praca fizjoterapeuty przebiega w trzech etapach, profilaktycznym, leczniczym, a także paliatywnym.

W pierwszym przypadku zmierza się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia zakrzepicy żylnej, a także trudności z układem krążenia i oddechowym. Taką rehabilitację należy rozpocząć przed chemioterapią bądź radioterapią.

Cel leczniczy natomiast przykłada wagę do sprawności ruchowej, ograniczenia stresu. Ważne jest także rozciągnięcie zastanych stawów. Ostatni obszar dotyczy pacjentów znajdujących się w zaawansowanym stadium choroby. Dąży się tutaj do złagodzenia symptomów i poprawy stanu psychicznego cierpiących – informuje specjalista reprezentujący Centrum Rehabilitacji Oncomedica Agnieszka Wójcik, Krzysztof Filipecki Spółka Cywilna. W ten sposób pacjenci lepiej radzą sobie z postępującą chorobą.

Masaż jako zasadniczy element rehabilitacji onkologicznej

Istotną częścią rehabilitacji onkologicznej jest masaż. Powinien być wykonywany przez doświadczonego fizjoterapeutę. Działa podobnie jak drenaż, usuwa toksyny. Nie stwierdzono żadnego niebezpieczeństwa rozsiania choroby przez stosowanie tego rozwiązania. Jednakże przed przystąpieniem do działania trzeba ocenić stan zdrowia pacjenta.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz