Artykuł sponsorowany

Jakie wymagania powinny spełniać palety fitosanitarne?

Jakie wymagania powinny spełniać palety fitosanitarne?

Palety fitosanitarne to konstrukcje paletowe, które muszą przejść skomplikowany proces fitosanitarny. Potwierdzone są znakiem IPPC, który dotyczy w szczególności palet euro z cechą EPAL. Warto pamiętać, że na terenie Unii Europejskiej transport towarów może być wykonywany wyłącznie za pomocą wysokich jakościowo palet fitosanitarnych. Elementy te muszą więc spełniać szereg restrykcyjnych wymogów sanitarnych.

Charakterystyka palet fitosanitarnych

Palety fitosanitarne muszą być wolne od wszelkich agrofagów kwarantannowych. Są to różnego rodzaju choroby i szkodniki, które naturalnie występują w drewnie. Pozbycie się niebezpiecznych czynników jest możliwe dzięki obróbce termicznej palet, którą nazywa się fumigacją. W tym celu wystawia się palety lub drewno do produkcji palet na działanie wysokiej temperatury przez pół godziny. Tak przygotowane palety mogą otrzymać certyfikat potwierdzający zgodność z przepisami fitosanitarnymi. Palety fitosanitarne powstają więc z drewna, które nie posiada w składzie kory. Znakiem rozpoznawczym produktu jest wypalony symbol IPPC i numer nadany producentowi.

Zalety palet fitosanitarnych

Palety drewniane, które przeszły efektywną obróbkę fitosanitarną, mogą bez obaw zostać wywiezione poza granice państw członkowskich Unii Europejskiej. Palety fitosanitarne są także często określane mianem fumigowanych. Takie produkty nie mogą już narazić na choroby i szkodniki ekosystem kraju docelowego, do którego wywozi się towar. Warto jednak pamiętać, że wyłącznie sprawdzeni producenci oferują palety wysokiej jakości, które są zgodne z obowiązującymi normami. Takich zasad przestrzega m.in. producent palet drewnianych KRISPAL SERWIS, który oferuje palety o różnych wymiarach – standardowych i niestandardowych.

Czy warto stosować palety fitosanitarne?

Większość państw na całym świecie wymaga, aby towary, które otrzymują transportowane były na opakowaniach zgodnych z certyfikatem IPPC. Powoduje to, że eksport takich produktów jest możliwy wyłącznie na paletach fitosanitarnych. Certyfikat IPPC jest więc niezbędnym elementem, który gwarantuje bezpieczeństwo dla ekosystemu krajów realizowanych dostaw. Palety fitosanitarne nie powodują rozwoju niebezpiecznych chorób i rozprzestrzeniania się szkodników, które mogą pochodzić z innej strefy klimatycznej. Właśnie dlatego zaleca się zakup palet fitosanitarnych od sprawdzonych producentów, którzy przestrzegają najwyższych norm sanitarnych. Zastosowanie palet fitosanitarnych w transporcie jest więc najlepszym sposobem na zabezpieczenie produktów i zapewnienie zgodności tego procesu z wymaganiami prawa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz