Artykuł sponsorowany

Jakie wymagania musi spełnić szambo betonowe?

Jakie wymagania musi spełnić szambo betonowe?

W większości przypadków odprowadzanie płynnych nieczystości z gospodarstw domowych odbywa się za pośrednictwem instalacji kanalizacyjnej. Istnieją jednak miejsca, gdzie ze względu na utrudniony teren lub rozproszoną zabudowę, jej poprowadzenie nie jest opłacalne. W takiej sytuacji stosowanym rozwiązaniem są zbiorniki bezodpływowe, powszechnie znane jako szamba. Muszą one jednak spełnić określone kryteria, by mogły być używane.

Szambo betonowe z atestem

Jednym z popularnych rozwiązań wykorzystywanych do gromadzenia ścieków na działkach są betonowe i żelbetowe zbiorniki bezodpływowe. Powstają zazwyczaj z gotowych prefabrykatów, ale mogą też być budowane bezpośrednio na placu budowy. Należy jednak zauważyć, że choć ta pierwsza metoda jest popularniejsza, to wymaga użycia dźwigu podczas montażu ze względu na dużą wagę prefabrykatów betonowych. Tego rodzaju zbiorniki są jednak znacznie bardziej wytrzymałe, co w tym przypadku powinno być czynnikiem decydującym. Podstawowe kryterium funkcjonalności szamba to bowiem jego szczelność. Innym ważnym parametrem jest pojemność, którą należy dobrać do ilości ścieków produkowanych w gospodarstwie domowym.

Zbiornik bezodpływowy musi przy tym spełnić określone wymagania. Dlatego w kwestii jego zakupu, a później też montażu powinniśmy zwrócić się do specjalistów. Najlepiej, aby była to firma, która tak jak Septic – producent szamb betonowych, oferuje zbiorniki z atestem. Potwierdzi to ich jakość oraz możliwość zastosowania bez ryzyka dla środowiska naturalnego czy ludzi. Warto zwrócić uwagę, czy proponowane nam szambo ma:

  • certyfikat CE,
  • atest Państwowego Zakładu Higieny,
  • aprobatę Instytutu Techniki Budowlanej,
  • deklarację zgodności z normą PN-EN 12566-1:2004,
  • deklarację zgodności z normą PN-EN 12566-4:2009.

Bardzo ważne jest ponadto, aby zbiornik miał gwarancję producenta – standardową, obejmującą pięć lat. Zwróćmy również na klasę betonu, z jakiego wykonane będzie szambo; stosowane są tu klasy od B-25 do B-40.

Bezpieczny montaż szamba

Zbiornik bezodpływowy, który spełnia określone prawem wymagania to jednak nie wszystko. Samo jego umiejscowienie na działce również musi być zgodne z przepisami dotyczącymi budownictwa oraz ochrony środowiska. Szambo o pojemności do 10 metrów sześciennych musi przy tym zostać zgłoszone do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. Większy zbiornik wymagać będzie uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli po upływie 21 dni od złożenia wniosku urząd nie zgłosi sprzeciwu, można rozpocząć realizację inwestycji.

Według ogólnych przepisów szambo betonowe o pojemności do 10 metrów sześciennych musi znajdować się w odległości co najmniej 15 metrów od budynków i studni oraz co najmniej 7,5 metrów od granicy działki i ciągu komunikacyjnego. Na terenach o zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej czy terenach  indywidualnej rekreacji wartości te mogą zostać zmniejszone do co najmniej 5 metrów od budynku oraz 2 metrów od granicy działki. Istnieje możliwość umieszczenia szamba w mniejszej odległości lub na samej granicy działki, jeśli będzie ono sąsiadowało z podobnym urządzeniem na drugiej działce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz