Artykuł sponsorowany

Jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć spółkę z o.o. ?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć spółkę z o.o. ?

Założenie firmy, w formie spółki jest dzisiaj bardzo proste i szybkie. Proces administracyjny został dostosowany do dynamicznego rozrostu rynku, umożliwiając rozpoczęcie działalności gospodarczej, nawet po kilku dniach od przesłania odpowiednich danych przez Internet. Tak jest również w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której największą zaletą jest to, że wspólnicy nie odpowiadają za różnego rodzaju zobowiązania prywatnym majątkiem. Dowiedz się zatem, jak założyć spółkę z o.o.!

Akt notarialny umowy założenia spółki

Przy zakładaniu spółki z o.o. przede wszystkim ważne jest sporządzenie specjalnej umowy, która musi posiadać wersję pisemną, zatwierdzoną przez notariusza w formie aktu notarialnego. Ważne przy tym jest to, że musi ona określać m.in.: nazwę firmy, siedzibę spółki, wysokość kapitału zakładowego, liczbę i nominalną wartość udziałów objętych przez poszczególnych wspólników, oraz czas trwania spółki (jeśli jest ona założona na czas określony). Warto przy tym wiedzieć, że podpisy na stosownym dokumencie muszą złożyć wszyscy wspólnicy!

Półroczny okres przygotowawczy

Według prawa po podpisaniu umowy notarialnej, wspólnicy mają czas 6 miesięcy na to, aby powołać zarząd, zebrać kapitał zakładowy, czy zaciągnąć zobowiązania. Po tym czasie, umowa przestaje obowiązywać – jest rozwiązana. Jej podtrzymaniem jest bowiem uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Aby go uzyskać, należy złożyć wniosek KRS-W3, w odpowiednim sądzie rejestrowym dla siedziby naszej spółki. Warto wiedzieć, że do wniosku należy dołączyć również dokumenty: KRS-WE (informacje o wspólnikach), KRS-WM (dane o przedmiocie działalności spółki), KRS-WK (informację o osobach uprawnionych do reprezentowania podmiotu), czy też KRS-WA i KRS-WL (kolejno informacje dotyczące oddziałów firmy oraz prokurentów).

Sprawy ewidencji podatkowych

Kolejnym krokiem przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest założenie firmowego konta bankowego, oraz zarejestrowanie, jako podatnika VAT, jeśli działalność jest prawnie objęta podatkiem od towarów oraz usług. Następnie należy poinformować właściwy Urząd Skarbowy o wybranej formie opodatkowania. Może nią być ewidencja na zasadach ogólnych (księgi rachunkowe), lub uproszczonych (ryczałt ewidencjonowany, karty podatkowe, księgi przychodów i rozchodów). Tu warto korzystać z pomocy specjalistycznych biur rachunkowych, które nie tylko pomogą nam założyć spółkę z. o.o., ale też wyznaczyć dla niej najkorzystniejszą formę ustroju rachunkowego. Jeśli planujesz rozpocząć zatem działalność gospodarczą, koniecznie podejmij współpracę z firmą ASGART!

Zakładanie spółki z o.o. przez Internet!

Spółkę z o.o. można błyskawicznie założyć przez Internet według wytycznych i instrukcji, które można znaleźć na stronie biznes.gov.pl. Cała procedura zamyka się w pięciu podstawowych krokach: założenia konta użytkownika na portalu S24 oraz stworzenia profilu przedsiębiorstwa; rozpoczęcia rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; podpisania dokumentów i wniosku; opłacenia wniosku; oraz złożenia dokumentów rejestracyjnych spółki w sądzie rejestrowym. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz