Artykuł sponsorowany

Jakie warunki musi spełniać instalacja gazowa?

Jakie warunki musi spełniać instalacja gazowa?

Instalacja gazowa pozwala na bezpieczne wykorzystywanie paliwa wewnątrz budynku. W zależności od tego, czy obiekt znajduje się na terenie zgazyfikowanym, może być w nim używany gaz ziemny, pobierany z doprowadzonej sieci gazowniczej albo gaz płynny tzw. LPG, pochodzący z przydomowego zbiornika, który musi być okresowo napełniany. W większości przypadków gaz jest zużywany do celów grzewczych, a także do zastosowań kulinarnych.

 

 Instalacja gazowa w budynku

 

Rozprowadzenie gazu wewnątrz budynku jest możliwe dzięki zamontowaniu odpowiedniej instalacji gazowej. Składa się ona z kilku elementów – przyłącza dostarczającego paliwo, zaworu odcinającego umieszczonego na zewnątrz oraz szafki gazowej z gazomierzem, a także ułożonych w obiekcie przewodów. Ze względów bezpieczeństwa muszą one być wykonane ze stali albo z miedzi. W przypadku stali wymaga się, by były one połączone przez ułożenie całkowicie szczelnych spawów lub przy pomocy gwintowanych złączek. Rury miedziane muszą mieć ścianki o grubości przynajmniej 1 mm, a łączy się je za pomocą lutowania i prawidłowo dobranych kształtek. Do sztywnych przewodów poszczególne kuchenki gazowe przyłącza się zwykle elastycznymi przewodami w metalowym oplocie, chroniącym przed uszkodzeniami mechanicznymi, a pozostały sprzęt złączami sztywnymi. Przed nimi montuje się kulowe zawory gazowe pozwalające na odcięcie dopływu gazu w razie konieczności demontażu lub naprawy sprzętu.

 

Montaż urządzeń zasilanych gazem

 

Urządzenia, które są zasilane gazem, powinny być podłączane przez osoby, które mają odpowiednie uprawnienia. W przypadku kuchenek gazowych trzeba pamiętać o zachowaniu minimalnej odległości od okna, a przy ogrzewaczach także od ścian. Jeśli w grę wchodzi instalacja kotła gazowego na gaz ziemny do 30 kW, to może on się znaleźć w pomieszczeniu o powierzchni przynajmniej 8 m3, a przy urządzeniach z zamkniętą komorą spalania, a zatem z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz np. kotłach kondensacyjnych min. 6,5 m3. Bardziej rygorystyczne reguły dotyczą kotłowni przeznaczonej dla urządzeń na gaz płynny. W tym przypadku pomieszczenie musi się znajdować powyżej poziomu gruntu, konieczne będą m.in. drzwi z wysokim progiem, a także kratka wentylacyjna przy podłodze oraz pod sufitem. Podłoga musi posiadać nachylenie w stronę otworu wentylacyjnego, potrzebny będzie też czujnik gazu. Projekt i wykonanie instalacji gazowej warto powierzyć doświadczonej firmie. Dobrym przykładem będzie tu FALA, specjalizująca się w instalacjach kanalizacyjnych, wodnych, gazowych, c.o. i ppoż.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz