Artykuł sponsorowany

Jakie systemy przeciwpożarowe stosuje się w budynkach?

Jakie systemy przeciwpożarowe stosuje się w budynkach?

Dzięki sprawnie działającym systemom przeciwpożarowym skuteczne zabezpieczenie budynków przed ogniem jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek. Systemy przeciwpożarowe pozwalają nie tylko ugasić ogień, zanim się rozprzestrzeni, lecz także ograniczyć rozprzestrzenianie się dymu oraz ognia. Ważny element każdego tego typu systemu jest zabezpieczenie pionowych dróg ewakuacji.

Projekt systemu przeciwpożarowego

Każdy system przeciwpożarowy rozpoczyna się od projektu, który jest najczęściej sprzężony z projektem samego budynku. Przy jego tworzeniu konieczne jest uwzględnienie wszystkich istotnych dla ochrony pożarowej przepisów prawnych.

Pozwala to na wykonanie prac budowlanych zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest zakup spełniających normy oraz funkcjonalnych artykułów z kategorii ochrony pożarowej. Ich sprzedażą zajmuje się między innymi firma Gasz‐Poż.



Obowiązki właściciela budynku w kwestii ochrony przeciwpożarowej

Po stworzeniu każdego systemu pożarowego konieczne jest zapewnienie jego sprawności gwarantowanej tylko przez regularne okresowe przeglądy instalacji przeciwpożarowych. Jest to wymóg prawny – określony w ustawie z 24 sierpnia 1993 roku o ochronie przeciwpożarowej. Mówi ona o tym, że właściciel budynku musi:

  • przestrzegać wszystkich przeciwpożarowych wymagań instalacyjnych, budowlanych i technologicznych,
  • wyposażyć budynek w sprzęt ratowniczy oraz sprzęt pożarniczy, a także sprzęt gaśniczy (oraz zagwarantować jego prawidłową konserwację i naprawy, by funkcjonował niezawodnie),
  • sprawić, by osoby przebywające w budynku miały możliwość ewakuacji,
  • zapewnić możliwość przprowadzania akcji ratunkowej w budynku,
  • wyszkolić pracowników z zakresu przepisów przeciwpożarowych.

Jakie są elementy instalacji przeciwpożarowej?

Instalacje przeciwpożarowe również maja określony kształt, określany tym razem w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. W skład każdego systemu przeciwpożarowego wchodzą:

  • stałe urządzenia gaśnicze,
  • sygnalizacja pożarowa,
  • gaśnice,
  • wodociągowa instalacja przeciwpożarowa, czyli instalacja hydrantowa,
  • systemy ostrzegawcze.

Ponadto, rozporządzenie mówi także o tym, w jakich przypadkach konieczne jest zastosowanie systemów oddymiających klatki schodowe – czyli pionowe drogi ewakuacyjne, instalacji oddymiania poziomych dróg ewakuacyjnych czy mechanicznej instalacji oddymiającej.

Przepisy mają na celu przede wszystkim ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia, a tym samym zmniejszenie niebezpieczeństwa do czasu przeprowadzenia akcji przeciwpożarowej przez straż pożarną. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest także ewakuowanie użytkowników budynku.

Opracowanie:
Bytom, Witczaka 20
tel. 601 066 715
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz