Artykuł sponsorowany

Jakie standardy powinny spełniać butelki farmaceutyczne?

Jakie standardy powinny spełniać butelki farmaceutyczne?

Produkowanie, przechowywanie i transport leków regulowane są ścisłymi przepisami, według których opakowanie jest ich istotną częścią. Dlatego też to, w co opakowane są medykamenty, powinno spełniać szereg określonych norm. Rolą opakowania jest takie zabezpieczenie leku, żeby zapewnić mu ochronę przez wszelkimi destrukcyjnymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na pogorszenie jego jakości i skuteczności.

Jakie przepisy regulują rynek opakowań medycznych?

Zbiorem wymagań stawianych producentom leków jest Farmakopea Polska, która została stworzona w 2017 roku i jest wzorowana na Farmakopei Europejskiej. Zasady te są respektowane i wymagane przez Polskie Prawo Farmaceutyczne. Przepisy w nim zawarte określają ściśle dwa rodzaje opakowań na leki. Są to opakowania bezpośrednie, które mają styczność z substancjami leczniczymi, oraz opakowania zewnętrzne, w które pakuje się leki w pudełkach bezpośrednich. Każdy z tych rodzajów ma do spełnienia określoną rolę.

Firmy takie, jak LOTIO, w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, dedykowanych lekom i suplementom, rozgranicza te dwa główne rodzaje opakowań i dlatego każdy z nich produkowany jest tak, aby doskonale spełnił swoją rolę. Na przykład opakowania bezpośrednie powinny bezwzględnie zabezpieczyć medykament przed rozkładem i zapewnić mu stabilność. Materiał na takie opakowania nie może wchodzić z medykamentem w żadne reakcje. Niezwykle istotny jest również sposób zamknięcia pojemnika. Nie może on przypadkowo się otwierać, nawet przy dużych wstrząsach. Bardzo często jest zamknięty w taki sposób, aby nie mogły go otworzyć dzieci.

Opakowania zewnętrzne chronią pojemniki bezpośrednie w czasie składowania i transportu. To właśnie na nich znajdują się informacje w postaci etykiet, które są przydatne dla aptekarzy i końcowych nabywców.

Jakie normy powinny spełniać opakowania na medykamenty?

Opakowania farmaceutyczne, jak też materiały, z których są one zrobione, powinny spełniać konkretne normy. Chodzi tutaj o konkretne zasady ISO, które ustanawia Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Producenci opakowań na leki muszą dodatkowo uwzględniać Dobre Praktyki Wytwarzania. W praktyce, każdy produkt medyczny czy lek wprowadzony do obrotu powinien być odpowiednio sprawdzony i chodzi tu zarówno o samą substancję, jak i jej opakowanie.

Różnorodne opakowania farmaceutyczne

Opakowania dla leków w naszym kraju w przeważającej części przypadków wytwarzane są z tworzyw sztucznych. Następne miejsce zajmują opakowania z papieru, a później ze szkła i metalu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz